Milici Božović je brat poginuo u ratovima 90-ih: “Teško mi je da mi ne može teže biti”

· 19:26 · admin · 3 pregleda · 0 komentara
3 min citanja

U Nikšiću je obilježeno 27 godina od početka NATO bombardovanja. Predsjednik Opštine Nikšić Marko Kovačević sa potpredsjednikom Vidakom Krtolicom i poslanikom Nove srpske demokratije Jovanom Vučurovićem, istovremeno je odao počast vojnicima i rezervistima bivše Jugoslovenske narodne armije (JNA) iz nikšićko-šavničke grupe koji su stradali u ratu devedesetih godina

Danas se navršava 27 godina od početka NATO bombardovanja na Saveznu Republiku Jugoslaviju (SRJ), u kojoj je za 11 nedjelja, prema nezvaničnim procjenama, poginulo oko 2.500 civila i oko 1.000 vojnika i policajaca.

Počast žrtvama polaganjem vijenaca u kasarnama u Danilovgradu i Maslinama, odali su predsjednik Skupštine Andrija Mandić i ministar odbrane Dragan Krapović sa saradnicima. Sjećanje na stradale u bombardovanju, ali i u ratovima 90-ih, obilježeno je i u Nikšiću.

Mandić je vijenac je položio i u kasarni "Vojvoda Marko Miljanov Popović" u podgoričkom naselju Masline.

Na istim mjestima, počast žrtvama NATO bombardovanja odao je i ministar odbrane Dragan Krapović. Vijence sa ministrom položio je i načelnik Generalštaba VCG, brigadni general Miodrag Vuksanović.

I u Nikšiću je obilježeno 27 godina od početka NATO bombardovanja. Predsjednik Opštine Nikšić Marko Kovačević sa potpredsjednikom Vidakom Krtolicom i poslanikom Nove srpske demokratije Jovanom Vučurovićem, istovremeno je odao počast vojnicima i rezervistima bivše Jugoslovenske narodne armije (JNA) iz nikšićko-šavničke grupe koji su stradali u ratu devedesetih godina.

Spomenik na Trgu Šaka Petrovića u Nikšiću podiglo je Udruženje boraca ratova od 1990 do 1999. godine. Na spomeniku su, ispod Njegoševih stihova, ispisana imena oko 60 pripadnika nikšićko-šavničke grupe. Prije zvaničnika, cvijeće su položili članovi porodica, rodbina i prijatelji stradalih. Među njima je bila i Milica Božović, sestra poginulog vojnika.

"Blizanac, Milan Kontić. Teško mi je da mi ne može teže biti. A žao mi je i sve ove mlade momke, za šta su išli i ko ih posla", kazala je Božović.

Organizator obilježavanja godišnjice je lokalno Udruženje boraca ratova od 1990. Crne Gore. Iz tog udruženja traže odgovor od svih koji čine vlast:

"Da nam saopšte da li postoje žrtve ratova devedesetih. Da li je Morinj bio privremeni sabirni centar ili logor, da li je postojao logor 'Lora' i sramna ploča u Morinju uz to bespravno postavljena?", kazao je Blažo Đurković iz Udruženja boraca ratova 1990-1999.

Poštovanje žrtvama NATO bombardovanja izražavaju i u Centru za građansko obrazovanje (CGO). Oni navode da za stradanje civila niko nije odgovarao, a da je tek nakon više od dvije decenije porodicama žrtava priznat status civilnih žrtava rata kroz izmjene Zakona o boračkoj i invalidskoj zaštiti. Međutim, to kao ni jednokratne naknade, iako predstavljaju važan korak, ne mogu nadomjestiti izostanak pravde niti potrebu da država razvije dosljednu politiku sjećanja na sve žrtve.

Ostavite komentar

Vasa email adresa nece biti objavljena. Obavezna polja su oznacena *