Zaštitnik: Nekvalitetna nastava hemije površila pravo učenika

· 04:30 · admin · 3 pregleda · 0 komentara
2 min citanja

Zaštitnik ljudskih prava i sloboda utvrdio je da je u jednoj osnovnoj školi došlo do povrede prava učenika na kvalitetno obrazovanje iz hemije. Preporučio je školi da unaprijedi nastavu i ocjenjivanje, nakon što je Zavod za školstvo konstatirao da ukupni kvalitet nastave još nije zadovoljavajuć.

U pritužbi bivšeg učenika, obježnjenog psihičkom i fizičkim zlostavljanjem od strane nastavnice hemije, utvrdio se da je škola, Prosvjetna inspekcija i Zavod za školstvo preduzimali mjere iz svoje nadležnosti. No, problem u nastavi nije otklonjen.

Prosvjetna inspekcija konstatovala je da učenik u trenutku podnošenja prijave više nije imao status učenika te škole, što mu je izbjeglo angažovanje medijatora. Inspekcija također utvrdila je da učenik u hemiji imao zaključenu peticu na oba polugodišta i na kraju školske godine, te da kvalitet nastavnog rada nije u nadležnosti inspekcije, već Zavoda za školstvo.

Zavod za školstvo utvrdio je da kvalitet obrazovno-vaspitnog rada nastavnice hemije još uvijek nije zadovoljavajući. Škola potom donijela akcioni plan i preduzme mjere: realizirana su hospitacije, obavljene su razgovori sa nastavnicom, date su smjernice za rad, praćena je pedagoška dokumentacija i unaprijeđeni su uslovi za nastavu. No, zaključio je da nisu ostvareno unapređenje u oblasti realizacije nastave hemije i procesa ocjenjivanja.

Zaštitnik zabrinjavajuće utvrdio je da u obrazovnom sistemu postoje nastavnici čiji kvalitet nastave nije zadovoljavajući. Preporučio je školi da preduzme dodatne mjere za unapređenje realizacije nastave hemije i procesa ocjenjivanja, kako bi se postigao bolji kvalitet obrazovanja.

Ostavite komentar

Vasa email adresa nece biti objavljena. Obavezna polja su oznacena *