Za sprovođenje zelene energetske tranzicije do 2030. godine biće potrebno oko 1,7 milijardi eura investicija
Zelena energetska tranzicija nije samo tehnička zamjena jednog izvora energije drugim, već razvoj nove energetske paradigme Crne Gore, poručeno je sa konferencije u okviru regionalnog projekta "Osnaživanje Zapadnog Balkana kroz zelene industrijske politike"
Crna Gora se nalazi pred jednim od najvećih izazova u novijoj istoriji. a to je sprovođenje zelene energetske tranzicije, za koju će samo do 2030. godine biti potrebno oko 1,7 milijardi eura investicija, saopšteno je na konferenciji o zelenoj tranziciji u Podgorici.
Nadležni su svjesni da će prelazak na čistije oblike energije biti skup i da će trajati ali vjeruju da Crna Gora to može ostvariti.
Zelena energetska tranzicija nije samo tehnička zamjena jednog izvora energije drugim, već razvoj nove energetske paradigme Crne Gore, poručeno je sa konferencije u okviru regionalnog projekta "Osnaživanje Zapadnog Balkana kroz zelene industrijske politike".
"Prema Nacionalnom energetskom i klimatskom planu za razvoj i integraciju obnovljivih izvora energije do 2030. godine biće potrebna jedna milijarda i 700 miliona eura. Za malu ekonomiju kakva je crnogorska, to predstavlja ogroman izazov. Ipak, usvajanjem paketa novih energetskih zakona, odnosno uvođenjem tržišnih premija koje se dodjeljuju putem aukcija I institucionalizacijom ugovora za razliku u cijeni, Crna Gora je otvorila novi okvir mogućnosti za privlačenje privatnog kapitala većeg obima usmjerenog ka strateškim zelenim investicijama", kazala je Ivana Vojinović, direktorica Centra za klimatske promjene Univerziteta Donja Gorica (UDG).
"Da bi zaokružili kompletnu tranziciju je neophodno 3,87 milijardi eura. + Ako bi ušli u strukturu samih troškova, vidjeli bi da oko 75 odsto ide na dekarbonizaciju energetskog sektora", kazao je ekonomski analitičar Mirza Mulešković.
Temelji za energetski sigurniju Crnu Goru su postavljeni, kaže resorni ministar i dodaje da su propisi usklađeni sa evropskim i pokrenute određene investicije.
"Zelena tranzicija neće biti jednostavna, biće skupa i trajaće, ali vjerujem da će buduće generacije moći da kažu da je upravo u ovom periodu Crna Gora napravila odlučujući iskorak od zemlje koja je govorila o potencijalima ka zemlji koja ih je pretvarala u konkretne rezultate", kazao je ministar energetike i rudarstva Admir Šahmanović.
U Ministarstvu ekologije, kažu da za zelenu tranziciju treba veći budžet od 3 I po miliona eura, kako bi mogli da angažuju stručnjake.
"Da budem malo i skroman, država mora Ministarstvu ekologije da da minimum 50 miliona godišnje da bi mogla da funkcioniše. Mi smo sada došli u situaciju da ne možemo da isplatimo određene plate ljudima koji su po ugovoru o djelu ili konsultantskim uslugama angažovani kokretno u direktoratu za klimatske promjene", rekao je Zoran Dabetić, državni sekretar u Ministarstvu ekologije.
Bez jakog tima I planiranja nema ni uspješne realizacije, iskustvo je Eko fonda, koji je primjer dobre prakse, a koji je tranziciju započeo projektom prerade otpada i dekarbonizacije saobraćaja. Ispunjavanjem ekološke agende, nadaju se povlačenju novih sredstava iz EU fondova.