SO Bar: Uvojen izvještaj o radu Komunalnih djelatosti za 2025.
Usvojen i izvještaj o aktivnostima iz Strateškog plana Opštine Bar od 2020. do 2025. godine
Odbornici Skupštine opštine Bar na današnoj sjednici usvojili su Izvještaj o realizaciji programa obavljanja komunalnih djelatnosti DOO „Komunalne djelatnosti“ Bar za 2025. godinu. Iz redova opozicije mogle su se čuti i pohvale na rad ovog preduzeća i njihovo održavanje javnih i zelenih površina a najviše kritika odnosilo se na komunalne probleme u Sutomoru.
Stevo Pejović direktor "Komunalnih djelatnosti" Bar, predstavljajući izvještaj o radu tog preduzeća za prošlu godinu, kazao je da je za njima još jedan uspješna godina i da su svi planirani poslovi završeni.
"Komunalne djelatnosti" završile su prošlu godinu s oko 450 hiljada eura dobiti a Pejović je naveo da to preduzeće nastavlja da prati trend pozitivnog poslovanja.
"Bar se širi, obaveze na dnevnom nivou su sve veće i sve je teže i zahtjevnije izaći sa svim tim na kraj. Da se ne žalimo, mislim da je našim građanima vidljivo, da je to jedan jako težak i komlikovan posao koji se obavlja 365 dana u godini, bez prekida, bez vjerskih i državnih praznika. Za nas odmora u tom dijelu nema“, poručio je.
Nije htio previše da govori o bilansima i analizama jer smatra da su ih u izvještaju prezentovali do detalja kao i revizorski izvještaj o stvarima koje su uređane.
Valentina Minić (Demokrate) pitala je Pejovića da pojasni različiti broj radnika koji se pominje u dokumentu, u različitom periodu, ali i istakla da razumije potrebu za pojačanom radnom snagom, posebno tokom ljetnjih mjeseci.
Ona je pohvalila radnike „Komunalnog preduzeća“ ali je naglasila da to ne može uraditi i za menadžment zbog činjenice da dolazi iz Sutomora za koje je kazala da se nalazi u jako lošoj situaciji budući da se u tom dijelu Bara suočavaju s brojnim komunalnim problemima tokom ljetnje sezone.
Posebno je kritikovala činjenicu da to preduzeće još obavlja poslove koje bi trebalo da obavlja preduzeće „Parking servis“ koje postoji već preko dvije godine za šta je rekla da ne krivi Komunalno – već Opštinu Bar. Pohvalila je što je to preduzeće uspjelo da naplati potraživanja.
Drago Drobanjak (Socijaldemokrate) govorio je o puštanju u rad aplikacije i novog sajta "Komunalnih djelatnosti" za koje je kazao da će olakšati plaćanje naknade za komunlani otpad jer neće biti taksi a građani će lakše i komunicirati s preudzećem.
Pohvalio je izvještaj, posebno činjenicu da je preko 60 odsto prihoda ostvareno iz sopstvenih izvora „što potvrđuje finansijsku stabilnost“. Istakao je da je posao tog preduzeća obavljen u većoj mjeri od planiranog i da je nabavljena nova roba i vozila koja je Komunalnom bila potrebna što je u krajnjem doprinjela boljoj čistoći i ukupnoj slici Bara.
Smiljana Vukićević (Pozitivna Crna Gora) osvrnula se na mišljenje Sekretarijata za komumalne poslove i saobraćaj koje je u svom mišljenju napravilo tehničke greške i savjetovala da se ta dokumenta „pročitaju prije nego što se potpišu“.
Darko Pekić (Pokret URA) poručio je da činjenica da 60 odsto rashoda ide na zarade može predstavljati opasnost po dugoročno poslovanje kompanije.
Branimir Lakićević (Nova srpska demokratija – NSD) kazao je da to preduzeće bolje radi nego u prethodnom periodu a posebno je pohvalio sistem odvoza otpada "od vrata do vrata" i dezinfekcije ulica. Istakao da je je to preduzeće najvažnije za grad jer gosti koji dođu u Bar ne pamte planove i dokumente opštine, već to koliko je uredan i čist. Predložio je, između ostalog, da to preduzeće promijeni upravnu zgradu.
Milan Nešković (Demokrate) kazao je da je sektor gradske čistoće "motor te firme" koji odlično radi svoj posao i pohvalio nabavku specijalizovanje opreme za pranje trgova i širokih površina, koje je Opština Bar u prethodnom periodu plaćala drugim firmama.
Savjetovao je da se isto uradi i za druge oblasti u kojima lokalna samouprava plaća "eksternim" firmama za održavanje i uređenje i da mu je "krivo" što moraju da se prijavljuju na opštinske tendere za stvari koje su im u opisu posla.
Darko Janković (Pokret Evropa sad – PES) takođe se interesovao za povećanje broja radnika i pohvalio to što su radne snage pojačane u terenskom sektoru a ne u administraciji.
Iznio je i zamjerku na orezivanje starijeg drvaća rekavši da mu je jasno da su mogući lomovi grana, ali isto tako dodao da kompletno orezivanje stabala nije dobra praksa, iako je najjeftinija.
"Kada se stablo, što bi rekao naš narod, ošuti, drvo prirodno odbacuje korijen, i stablo postaje opasnost, gubi snagu sa godinama. Takođe, volio bih da nas upoznate sa fazom realizacije projekta reciklažnog dvorišta“, rekao je Janković.
Direktor "Komunalnih djelatnosti" Pejović, odgovarajući na pitanja odbornika, kazao je da shvata da odbornci nijesu upoznati s njihovom dinaminkom rada i stvarima koje im ograničavaju rad.
Osvrnuvši se na Sutomore je kazao da sve i da žele da odvoze otpad posle 21 čas uveče, to nije moguće jer je deponija zatvorena i moraju da tempiraju svoje smjene i da svoje radnike moraju sačuvati od najvećih temperatura i organizovati da rade u jutarnjim i popodnevnim časovima.
Kazao je i da je problem s kabastim otpadom specifičan za Sutomore, te da ne postoji u nekim drugim mjesnim zajednicama i da je njemu „jasan i poznat“ te da je samo pitanje kada vlasncici privatnih smještaja koji nijesu registrovani krenu sa pripremom objekata za izvanaje za turističku sezonu. Tada izbacuju sanitarije, šut, šporete, dušeke tokom noći, pojasnio je, na javnoj površini i stvaraju priliku da ujutru to odmah neko fotografiše i kritikuje.
Govoreći o platama zaposlenih Pejović je rekao da moraju platiti sav prekovremeni, vanredni i noćni rad i rad tokom praznika te da mu je to veoma bitno i predstavlja mu zadovoljstvo činjenica da su „ti ljudi plaćeni“ i da imaju dobru zaradu, posebno jer radne snage fali.
"Argumentacija o finansijskoj neodrživosti ne stoji, jer 76 odsto čine prihodi iz poslovanja. Da nema dotacije, cijene bi bile veće, i jednostavno bi se problematika riješila uvećanjem cijena usluga. Mi ne poslujemo s gubitkom“, ocijeni je Pejović i najavio da će na 40 lokacija biti postavljen video nadzor, i pozvao odbornike da obiđu Sutomore ujutru i kasno uveče, kako bi se uvjerili u rad preduzeća i stekli direktan uvid u to ko ostavlja otpad.
Glasovima većine odbornika, Skupština opštine Bar usvojila je u nastavku 37. sjednice lokalnog parlamenta Izvještaj o realizaciji Strateškog plana razvoja Opštine Bar (2020–2025) za 2025. godinu.
Taj izvještaj je podržalo 19 odbornika, dok je šest odbornika opozicije bilo protiv. Jednoglasno je usvojen Program podizanja spomen-obilježja Petru II Petroviću Njegošu koji je amandmanom na budžet za ovu godinu predložio odbornik Branimir Lakićević.
Većinom glasova usvojeni su i Prijedlog Odluke o otkupu građevinskog zemljišta radi izgradnje pristupne saobraćajnice sa pratećom infrastrukturom u bloku "7" u zahvatu DUP-a Gornja Čeluga, kao i izmjene i dopune Prijedloga Odluke o otkupu građevinskog zemljišta radi izgradnje dijela Borske ulice i ulice "TB11" s pratećom infrastrukturom, u urbanističkoj zoni "A", po DUP-u Topolica Bjeliši.
Usvojen je i Predlog Odluke o pokretanju postupka davanja u zakup poslovnih prostora u okviru autobuske stanice u Sutomoru.
Na početku sjednice, na inicijativu predsjednika Skupštine opštine Bar Branislava Nenezića, minutom ćutanja odata je počast nedavno preminulom Ljubu Daboviću, osnivaču franačko-crnogorskog društva "FRAMOG", poznatom filantropu, velikom prijatelju Crne Gore i dobitniku najvećeg opštinskog priznanja – Nagrade "24. novembar".