Ustavni sud Češke naredio vladi da na samit NATO u Ankari ide predsjednik Pavel

· 16:25 · admin · 2 pregleda · 0 komentara
4 min citanja

Predsjednik Ustavnog suda Jozef Baksa odluku o određivanju privremene mjere obrazložio je time da je predsjednik Pavel u ponedjeljak zatražio od suda da riješi sukob nadležnosti između vlade i šefa države, generalno oko predstavljanja Češke na međunarodnoj sceni

Ustavni sud Češke privremenom mjerom naredio je danas vladi da na predstojeći samit NATO u Ankari u delegaciju, pored premijera Andreja Babiša, ministra odbrane i šefa diplomatije, uvrsti i predsjednika zemlje Petra Pavela, koga je vlada prvobitno spriječila da na tom samitu predstavlja Češku.

„Vladi i Ministarstvu spoljnih poslova sud nalaže da bez odlaganja NATO paktu i organizatorima samita u Ankari 7. i 8. jula jave da je u delegaciji i predsjednik i da njemu i njegovoj pratnji obezbijede akreditaciju, a takođe da nikako ne ometaju njegovo učešće u samitu“, saopštio je danas ustavni sudija Pavel Šamal.

Predsjednik Ustavnog suda Jozef Baksa odluku o određivanju privremene mjere obrazložio je time da je predsjednik Pavel u ponedjeljak zatražio od suda da riješi sukob nadležnosti između vlade i šefa države, generalno oko predstavljanja Češke na međunarodnoj sceni, ali i privremenu mjeru za predstojeći samit.

Ustavni sud je naveo da privremenu mjeru izriče sada, jer vremena za akreditaciju ima samo do petka, a da je dosadašnja praksa u Češkoj od samostalnosti bila da na samitima NATO Češku predstavlja predsjednik, a na samitima Evropske unije premijer.

„Učešće češkog predsjednika na samitima NATO je postojeća praksa. Kada su bili živi, do sada su tamo išli svi predsjednici. Tu praksu treba zadržati, posebno što se samit održava 7. i 8. jula, a rok za akreditacije ističe u petak“, kazao je Šamala.

Samo rješenje sukoba nadležnosti, prema riječima Bakse, Ustavni sud očekuje tek u septembru.

„Očekujem da vlada poštuje ovu privremenu mjeru. Ovo nije prvi put da sud naređuje nešto predsjedniku, vladi ili parlamentu. Odluke su uvijek poštovali. Ne pretpostavljam da će sa ovom biti drugačije“, kazao je predsjednik Ustavnog suda.

Premijer Andrej Babiš i njegova vlada odlučili su da ovog puta odstupe od postojećih tzv. ustavnih običaja i zabrane predsjedniku Pavelu da predstavlja Češku u Ankari, kako je danas rekao Babiš, i to i zbog toga što će se cijeli samit „vrtjeti oko Trampa“, a Pavel je američkog predsjednika do sada često kritikovao.

Babiš i njegov ministar spoljnih poslova Petr Macinka naglašavali su da je ovaj samit navodno drugačiji, jer Češka mora da se pravda zašto kao samo jedna od tri zemlje ne ispunjava davno obećanje da izdvoji dva odsto BDP-a godišnje za odbranu, a Babiš tvrdi da je „dobar sa Trampom“, da imaju sličan stil transakcione politike i da može sa njim to „da sredi“.

Spor oko toga da li će Pavel ići na samite NATO, a premijer na samite EU, kao što je bilo gvozdeno nepisano pravilo od početka, izbio je još zimus kada je šef češke diplomatije Macinka, lider stranke Motoristi bliske MAGA pokretu, pretio u privatnim noćnim SMS porukama savjetniku češkog predsjednika „spaljivanjem mostova“ ako Pavel ne imenuje kontroverznog influensera Filipa Turka za ministra.

„Suočiće se sa tako brutalnom kohabitacijom sa vladom da će to ući u udžbenike politikologije“, pretio je šefu države u noćnim SMS porukama ministar, a javno je više puta rekao da će ga svesti na figuru koja samo polaže vijence, premda Ministarstvo spoljnih poslova nema takva ovlašćenja.

Babiš je odbio Pavelov kompromis da idu na samit zajedno i rekao danas da bi im se cijeli svijet smijao jer „šta ćemo tamo zajedno, da se držimo za ruke ili šta?“.

Ostavite komentar

Vasa email adresa nece biti objavljena. Obavezna polja su oznacena *