Vožnja „na sreću” do rekonstrukcije: Zastoji i duga zadržavanja u tunelu Vrmac svakodnevna su pojava

· 04:10 · admin · 6 pregleda · 0 komentara
6 min citanja

Sigurnost ugrožena jer nema adekvatne ventilacije ni protivpožarne opreme. Iz policije kažu da je formiranje kolona posljedica preopterećenja putne mreže, a iz Uprave za saobraćaj da je trajno rješenje planirana rekonstrukcija

Iako je po važećom Zakonu o bezbjednosti saobraćaja strogo zabranjeno zaustavljanje i zadržavanje vozila u tunelima, u tunelu Vrmac na putu Tivat – Kotor svakodnevno se stvaraju dugi zastoji, pri čemu desetine vozila i stotine ljudi duže vrijeme stoje u tunelu koji nema adekvatnu prinudnu ventilaciju, niti protivpožarnu opremu.

To je svakodnevna pojava na kolovoznoj traci u tunelu Vrmac koja vodi iz pravca Tivta prema Kotoru gdje se vozila zaustavljaju i “puževim korakom” napreduju kroz tunel, zbog velikih saobraćajnih gužvi na ulicama u užem jezgru Kotora.

Vozačima nerijetko treba i više od pola sata da prođu kroz 1.637 metara dugi tunel Vrmac, jedan od najdužih u državi, u kome je prinudna ventilacija izuzetno slaba i neefikasna, dok je protivpožarna i druga sigurnosna oprema za vanredne situacije gotovo nepostojeća.

Dok se za svakodnevne zastoje i nagomilavanje vozila u slabo osvijetljenom i još slabije provjetrenom tunelu možda i donekle može naći opravdanje zbog opštih saobraćajnih gužvi i kolapsa na prilazima Tivtu i Kotoru, to se ne može reći za nedavni postupak policije koja je 4. juna uveče dozvolila da se u Vrmcu formira kilometarska kolona vozila koja su satima zadržana u tunelu jer je bio blokiran saobraćaj na prilazima obližnoj polaznoj stanici žičare Kotor – Lovćen, na koju su tada dolazile visoke zvanice-učesnici Samita EU – Zapadni Balkan koji je početkom mjeseca održan u Tivtu.

Prema Zakonu o bezbjednosti saobraćaja na putevima Crne Gore, u svim tunelima najstrože je zabranjeno preticanje, polukružno okretanje, vožnja unazad kao i zaustavljanje i parkiranje.

Iz Uprave policije su “Vijestima” kazali da je održavanje prohodnosti, projektovanje, tehnička ispravnost, ventilacioni i protivpožarni sistemi u tunelima, kao i postavljanje vertikalne, horizontalne i svjetlosne signalizacije, uključujući eventualne sisteme kontrole ulaza i semafore, u isključivoj su nadležnosti upravljača puta, odnosno Uprave za saobraćaj i nadležnog Ministarstva saobraćaja.

“Uprava policije nema zakonska ovlašćenja, niti tehničke mogućnosti da upravlja radom infrastrukturnih sistema u tunelu Vrmac”, poručili su iz policije dodajući da zadržavanje vozila unutar tunela Vrmac i formiranje kolona nije posljedica “tolerisanja kršenja zakona od strane policijskih službenika, već je direktna posljedica fizičkog preopterećenja putne mreže”.

“Postojeća saobraćajna infrastruktura i magistralni put nemaju propusnu moć koja može da apsorbuje ogroman priliv vozila i ekstremno opterećenje tokom ljetnje turističke sezone. Kada na raskrsnicama u Kotoru i prilaznim putevima nastane “saobraćajni čep” usljed nedostatka obilaznice i alternativnih pravaca, kolona se prirodno i geometrijski proteže unutar samog tunela”, objasnili su iz policije.

Tvrde da službenici Odjeljenja bezbjednosti Kotor “svakodnevno, svojim ljudskim i logističkim kapacitetima”, vrše fizičko regulisanje saobraćaja na ključnim i najkritičnijim raskrsnicama u Kotoru.

“Cilj tih aktivnosti je upravo ubrzavanje protoka vozila i što brže rasterećenje magistralnog pravca, a samim tim i smanjenje zadržavanja vozila u tunelu Vrmac”.

Na pitanje da li će i kada biti uspostavljen kontrolisani režim prolaska kroz tunel Vrmac koji neće dovoditi do zaustavljanja i zadržavanja vozila u njemu, iz Uprave policije su kazali da “eventualno uvođenje restriktivnog ili naizmjeničnog režima prolaska kroz tunel Vrmac (npr. zaustavljanje vozila na samom ulazu u tunel iz pravca Tivta dok se unutrašnjost ne isprazni) zahtijeva donošenje adekvatnog saobraćajnog projekta i postavljanje signalizacije od strane nadležnog državnog organa koji upravlja ovim javnim putem”.

“Uprava policije će, kao i uvijek, pružiti punu podršku i asistenciju u implementaciji svakog tehničkog rješenja koje donesu nadležne institucije, a koje ima za cilj podizanje nivoa bezbjednosti učesnika u saobraćaju”, poručili su.

Stručnjaci iz oblasti zaštite i spasavanja sa kojima su “Informacije CG” razgovarale slažu se u ocjeni da je takvo stanje neprihvatljivo i da se samo nizu srećnih okolnosti može zahvaliti što do sada nije došlo do nekog ozbiljnijeg ugrožavanja sigurnosti ljudi koji u automobilima čiji motori rade, dugo vremena stoje ili “mile” kroz tunel.

“Tunel sa dvosmjernim prometom kao što je to Vrmac, u režimu smanjene protočnosti ili zagušenja saobraćaja, bez sistema ventilacije sa aktivnim upravljanjem je visoko rizičan. Ako je brzina vožnje ispod 30 km/h, smatra se da nije uspostavljen protočni saobraćaj, a ako je 10 km/h govori se o tzv. “zagušenju prometa”. U tim uslovima treba propisati dopunske mjere zaštite od požara. One proizlaze iz Studije ugroženosti od požara i posebnih kvantitativnih analiza rizika kao što su naprimjer, austrijski TuRisMo i DG-QRAM (za prevoz opasnih materija). Na primjer, može se razmotriti posebno vatrogasno dežurstvo na oba portala tunela, ograničiti prevoz teških tereta i/ili zabraniti prevoz opasnih tereta, obavezno osposobiti sistem ventilacije i uvesti automatsko aktivno upravljanje uzdužnom brzinom strujanja vazduha u uslovima požara i slično”, kaže jedan od stručnjaka iz Hrvatske koji nije želio da mu se ime navodi u medijima.

Iz Uprave za saobraćaj “Vijestima” su rekli da rade na rješavanju izazova u odvijanju saobraćaja na dionici Tivat – Kotor, “posebno u periodima pojačanog intenziteta saobraćaja kada dolazi do formiranja kolona vozila na prilazima tunelu Vrmac, kao i unutar samog tunela”.

“Tunel Vrmac predstavlja infrastrukturni objekat izgrađen prije više od tri decenije, u vrijeme kada je intenzitet saobraćaja bio višestruko manji od današnjeg. Zbog toga je Uprava za saobraćaj već pokrenula aktivnosti na njegovoj sveobuhvatnoj rekonstrukciji, za koju je u toku izrada tehničke dokumentacije. Planiranom rekonstrukcijom biće izvršena sanacija postojeće betonske obloge, izgradnja nove kolovozne konstrukcije i revizionih staza, izgradnja novog evakuacionog tunela, unapređenje sistema odvodnje, kao i ugradnja savremenih sistema ventilacije, rasvjete, signalizacije i protivpožarne zaštite, u skladu sa evropskom Direktivom 2004/54/EZ i Pravilnikom o minimalno-bezbjednosnim uslovima koje treba da ispunjavaju tuneli na državnim putevima”, naveli su iz Uprave na čijem je čelu direktor Radomir Vuksanović.

Poručili su da kontinuirano prate stanje na ovoj dionici i u saradnji sa nadležnim organima, “razmatraju mogućnosti unapređenja upravljanja saobraćajem radi smanjenja zadržavanja vozila i povećanja bezbjednosti svih učesnika u saobraćaju.”

“Trajno i sistemsko rješenje predstavljaće rekonstrukcija tunela Vrmac, kojom će se postojeći objekat uskladiti sa savremenim bezbjednosnim standardima i zahtjevima koje nameće današnji obim saobraćaja. Nakon rekonstrukcije, tunel Vrmac će zadovoljavati sve uslove koji su propisani Pravilnikom o minimalno-bezbjednosnim uslovima koje treba da ispunjava tunel na državnom putu čija dužina prelazi 500 metara”, zaključili su iz Uprave za saobraćaj.

Ostavite komentar

Vasa email adresa nece biti objavljena. Obavezna polja su oznacena *