Rubio: SAD ne žele sporazum sa Iranom po svaku cijenu
Iran razmatra uvođenje takse, koja nije postojala prije rata. Vašington je kategorično odbacio tu mogućnost
Na turneji po zemljama Persijskog zaliva, šef američke diplomatije Marko Rubio (Marco) izjavio je danas da sporazum sa Iranom ne treba postići „po svaku cijenu“, posebno strahujući od „potpunog haosa“ ukoliko bi Teheran uveo naplaćivanje prolaza kroz Ormuski moreuz.
„Čak i ako želimo sporazum, ne želimo sporazum po svaku cijenu“, rekao je Rubio u Bahreinu.
On se osvrnuo na situaciju u Ormuskom moreuzu, glavnoj tački spora. Iran razmatra uvođenje takse, koja nije postojala prije rata. Vašington je kategorično odbacio tu mogućnost.
„Ako prihvatimo da se korišćenje međunarodnog plovnog puta može naplaćivati samo zato što je blizu naše teritorije, to će se proširiti svijetom poput epidemije“, upozorio je američki državni sekretar.
Islamska revolucionarna garda, ideološka vojska Irana, upozorila je ranije danas na svaki nedozvoljeni prolaz kroz Ormuski moreuz i zaprijetila brodovima koji se ne pridržavaju „odgovarajućih mjera“.
Budućnost Ormuskog moreuza, strateškog plovnog puta za trgovinu, koji je Iran zatvorio tokom rata, ostaje sporna tačka u razgovorima između Teherana i Vašingtona.
Memorandum o razumijevanju zaključen između Teherana i Vašingtona o okončanju rata predviđa da će prolaz komercijalnih brodova kroz Ormuski moreuz biti besplatan „samo 60 dana“, prenijeli su francuski mediji.