Besane noći stanara u Bloku pet: Dio stanovnika podgoričkog naselja žali se na buku iz ugostiteljskih objekata
Dio stanara u Ulici Vijenac kosovskih junaka, na početku podgoričkog kvarta Blok V, tvrdi da zbog buke iz više ugostiteljskih objekata u njihovoj zgradi noćima ne mogu da spavaju, kao i da im je zbog glasne muzike i graje otežana svakodnevica.
Oni su u obraćanju “Vijestima” kazali da se komšije svakodnevno žale kako je “neizdrživo živjeti u toj zgradi”, dodajući da su problem prijavljivali gradskoj upravi, ali da nijesu dobili odgovor.
“Radno vrijeme tih lokala je do ponoći, a posjetioci ostaju duže, viču i svađaju se. Nekad su te svađe prečeste. Stanari zgrade ustaju ujutru oko šest/sedam sati da idu na posao nenaspavani. Mislim da nigdje na svijetu nema da je jedan grad dozvolio da, na štetu stanara, kafići rade do ponoći. Zamislite da živite na prva dva sprata i ljeti otvorite prozor, a iz kafića do vas dopire graja tridesetak osoba”, piše u dopisu koji su dostavili “Vijestima”.
Iz Uprave za inspekcijske poslove (UIP) Glavnog grada potvrdili su redakciji da su stanovnici Bloka V od početka godine tri puta prijavljivali ovaj problem.
“U vezi sa tim, inspektori za turizam i ugostiteljstvo su u prethodnom periodu preduzimali mjere i radnje, kojima su naređivali subjektima nadzora pribavljanje izvještaja od akreditovanog pravnog lica za mjerenje buke o ispunjenosti uslova za ugradnju limitatora jačine zvuka na uređajima preko kojih se emituje muzika i u kontinuitetu pratili ispravnost i funkcionalnost limitatora radnjama na osnovu pisanih inicijativa uredno obavještavali podnosioce. Napominjemo da svi ugostiteljski objekti locirani u Ulici Vijenac kosovskih junaka posjeduju instalirane limitatore jačine zvuka”, odgovorili su iz UIP-a, kojim rukovodi Branko Kovačević.
Prema Odluci o radnom vremenu Glavnog grada koja je usvojena prije godinu, ugostiteljski objekti u stambenim i stambeno-poslovnim zgradama – restorani, kafići, bifei, pekare,… mogu raditi svakog dana od sedam do ponoći.
Međutim, ta odluka predviđa da u objektima u zgradama sa najviše 15 stambenih jedinica može biti odobreno radno vrijeme do dva sata poslije ponoći, ali samo uz notarski ovjerenu saglasnost skupštine etažnih vlasnika i izvještaj akreditovanog pravnog lica da objekat ispunjava uslove zvučne izolacije, odnosno da buka izvan objekta ne prelazi propisanu granicu od 65 decibela.
“Informacije CG” su sredinom prošle sedmice obišle dio Bloka V i uočile da se u jednom stambenom objektu nalazi desetak kafića. Nije bilo pretjerane gužve tog dana oko podne, pa nije bilo ni velike buke.
Ali i stanari zgrade preko puta te svjedoče da su gužve česte, pogotovo naveče.
Danica (22), jedna od stanarki susjedne zgrade, sa kojom je razgovarao novinar, kazala je da razumije probleme na koje se žale komšije. Dodala je i da je uočila puno posjetilaca, naročito u večernjim satima:
“Ali meni to ne smeta pretjerano. Ako smeta komšijama, smatram da bi buku trebalo da prijave nadležnim organima, kao i Upravi za inspekcijske poslove”, izjavila je ona.
Inspektori za turizam i ugostiteljstvo, podsjećaju iz UIP, u vršenju nadzora primjenjuju Zakon o turizmu i ugostiteljstvu, Pravilnik o graničnim vrijednostima, načinu mjerenja buke unutar i van ugostiteljskih objekata, kao i Uputstvo za provođenje zakonskih mjera i radnji za zaštitu od buke od elektroakustičkih i/ili akustičkih uređaja.
Izjavili su i da su inspektori lani izdali prekršajne naloge u novčanom iznosu od 24.200 eura. Ta cifra u tekućoj godini, napominju, iznosi 17.600 eura.
“Od početka godine, zaključno sa današnjim datumom, pristigle su 23 prijave u kojima se ukazuje na problem sa bukom iz ugostiteljskih objekata”, rekli su.
Podsjetili su da inspektori u kontinuitetu kontrolišu ispravnost i funkcionalnost instaliranog limitatora jačine zvuka u kafićima.
“Imajući u vidu navedeno, u dosadašnjem periodu u ugostiteljskim objektima instalirano je preko 350 limitatora jačine zvuka na uređajima preko kojih se emituje muzika”, rekli su.
Iz UIP Glavnog grada dodaju da su, po pitanju buke iz kafića, prošle godine kontrolisali 170 ugostiteljskih objekata, a po osnovu ugradnje limitatora zvuka njih 82:
“Dok je po osnovu ispravnosti limitatora jačine zvuka kontrolisano 88 subjekata nadzora”.
Kada je u pitanju 2026, kažu u gradskoj Upravi za inspekcijske poslove, zbog buke kontrolisano je 126 objekata.
“Po pitanju buke iz ugostiteljskih objekata kontrolisano je 126 subjekata nadzora i to po osnovu ugradnje limitatora zvuka 46, dok je po osnovu ispravnosti limitatora jačine zvuka kontrolisano 80 subjekata nadzora”.
Iz UIP tvrde i da se vlasnicima ugostiteljskih objekata naređuje pribavljanje izvještaja o ispravnosti limitatora jačine zvuka svakih šest mjeseci, “imajući u vidu činjenicu da se radi o objektima koji obavljaju ugostiteljsku djelatnost tokom cijele godine”.
“Shodno navedenom, inspektori za turizam i ugostiteljstvo prvo su preduzimali mjere i radnje prema subjektima nadzora u čijim ugostiteljskim objektima je evidentirano prisustvo buke od strane Službe komunalne policije i koji su bili predmet prijave stanara u stambenim zgradama. Dakle, nakon podnošenja obavještenja UIP od Službe komunalne policije (komunalni policajac utvrdi nepravilnost – konstatuje prekoračenje graničnih vrijednosti buke), inspektor za turizam i ugostiteljstvo je izdavao prekršajne naloge zbog neposjedovanja limitatora jačine zvuka, naređivao pribavljanje izvještaja o ispunjenosti uslova za limitator jačine zvuka. Naređivao je i pribavljanje izvještaja o ispravnosti limitatora jačine zvuka svakih šest mjeseci. Od inspektora je vođena interna evidencija posjedovanja navedenih izvještaja, po isteku šest mjeseci nalagano je pribavljanje novih”, odgovorili su iz Uprave za inspekcijske poslove Glavnog grada.