ODT Pljevlja: Nema osnova za krivično gonjenje zbog ekološkog akcidenta na rijeci Ćehotini
Iz pljevaljskog ODT-a su rekli da je prijavljeno da je do ekološkog akcidenta došlo zbog pojavljivanja šupljine na dnu flotacijskog jezera rudnika olova i cinka “Šuplja stijena”
Osnovno državno tužilaštvo (ODT) u Pljevljima saopštilo je da nema osnova za krivično gonjenje bilo koje osobe u predmetima formiranim povodom prijava da je u junu i septembru prošle godine došlo do ekološkog akcidenta na rijeci Ćehotini.
Iz pljevaljskog ODT-a su rekli da je prijavljeno da je do ekološkog akcidenta došlo zbog pojavljivanja šupljine na dnu flotacijskog jezera rudnika olova i cinka “Šuplja stijena”.
"ODT u Pljevljima je nakon sprovedenog izviđajnog postupka, prikupljanja potrebnih obavještenja i izvršenih vještačenja po vještacima odgovarajuće struke, ocjenilo da ne postoje osnovi sumnje da u radnjama bilo kog lica ima elemenata bića krivičnog djela za koje se goni po službenoj dužnosti”", kaže se u saopštenju.
Sportski ribolovni klub "Lipljen" iz Pljevalja podnio je u septembru prošle godine prijave Ekološkoj inspkciji, Agencije za zaštitu životne sredine, Upravi za vode, Ministarstvu ekologije, održivog razvoja i razvoja sjevera, Ministarstvu poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede i Osnovnom državnom tužilaštvu u Pljevljima zbog osnovane sumnje da su otpadne vode iz jalovišta Rudnika "Šuplja stijena" dospjele i u izvor iznad sela Prošće.
Ova lokacija udaljena je desetak kilometara uzvodno rijekom Ćehotinom od izvora Badanj, gdje je jalovina najprije registrovana, nakon što je u junu ponor "isisao" šljaku i otpadne vode na flotacijskom odlagalištu Rudnika olova i cinka Šuplja stijena.
Iz kluba su tada kao dokaz dostavili video snimak koji su snimili ribočuvari, kao i fotografiju sa Google Maps-a na kojoj su ucrtane lokacije jalovišta Rudnika "Šuplja stijena", izvora Badanj i izvora iznad sela Prošće.
Centar za istraživačko-novinarstvo Crne Gore (CIN-CG) je 5. oktobra 2025. godine objavio da iako stručnjaci tvrde da se u junu te godine desila najveća ekološka katastrofa od kad postoji Crna Gora, kada su otpadne vode iz jalovišta Rudnika olova i cinka Šuplja stijena dospjele u Ćehotinu, Vlada Crne Gore je, početkom septembra, firmi Gradir Montenegro, koja upravlja rudnikom, produžila koncesiju na još 20 godina.
CIN-CG je tada objavio i da sredinom septembra 2025. godine, otpadne vode iz rudnika ponovo truju rijeku, te da su detektovane u izvoru iznad sela Prošće, na oko 10 kilometara uzvodno Ćehotinom u odnosu na izvor Badanj, u koji se jalovina (opasni otpad) izlila u junu.
Televizija Informacije CG je 25. oktobra prošle godine izvijestila da Ministarstvo ekologije, održivog razvoja i razvoja sjevera (MERS) i dalje ćuti o ekološkom incidentu u Ćehotini koji se dogodio u junu, a onda opet u septembru prošle godine, izlivanjem teških metala u rijeku iz pljevaljskog Rudnika Šuplja stijena.
Sagovornici Televizije Informacije CG tada su rekli da sumnjaju u zataškavanje slučaja, jer je resor Damjana Ćulafića, u tišini poništio rješenje Agencije za zaštitu životne sredine koja je vlasnicima rudnika naredila da stopiraju odlaganja jalovine.
Iz MERS-a su nakon tri dana – 28. oktobra 2025. godine odbacili tvrdnje o zataškavanju zagađenja rijeke Ćehotine i istakli da su sve nadležne institucije postupale zakonito i pravovremeno.