Mujović: Budućnosti je visio mač nad glavom; Brajović: Očekujemo prihode od prodaje Savovića i Kostića
Danas je u prostorijama kluba održana pres konferencija Fudbalskog kluba Budućnost.
Između ostalih, pred novinarima su pričali gradonačelnik Podgorice Saša Mujović i nova predsjednica kluba, Vesna Brajović.
Mujović je istakao da je prethodna sezona bila kompleksna.
“U istoriji ovog kluba bilo je uspona i padova, velikih pobjeda, teških poraza, ali šta god se desilo Budućnost je bila i ostala sportska insitutcija grada i države. Ne možemo reći da je sezona najteža u istoriji, ali je kompleksna i od toga se ne može pobjeći“.
Osim što su ostali bez Evrope problem je i što nijednom igraču tržišna vrijednost nije skočila.
“Ostali smo bez Evrope. Te finansijske injekcije ove godine nemamo, tako da je to veliki problem s kojim se moramo suočiti. Loših sezona bilo je i prije, ali loše je to što nijesmo podigli tržišnu vrijednost nijednog igrača. Osim Danila Vukanića, koji je pokazao ponajviše, malo je ko odskočio, a znamo da i Vukanić može bolje“.
Nije krio da je finansijska situacija loša. Kako je rekao Mujović klubu je "stojao mač nad glavom da izgubi evropsku licencu u naredne tri godine".
“Finansijska situacija u klubu je loša. Dug kluba je krajem maja mjeseca bio milion i 515 hiljada eura. To smo morali vratiti na neki način, stojao nam je mač nad glavom da izgubimo evropsku licencu u naredne tri godine što bi bilo fatalno za Budućnost”.
Najveće opterećenje predstavljaju plate zaposlenih.
“Klub je opterećen jako velikim izdacima za plate zaposlenih – 302 hiljade eura. Nedopustivo puno za crnogorske uslove. Imperativ je da se taj budžet smanji i dovede do granica održivosti”.
Problem su neke jako niske otkupne klauzule za igrače. Pronašao je gradonačelnik Podgorice i paralelu sa situacijom oko transfera Hulijana Alvaresa.
“Zatekli smo nekoliko jako loših ugovora, gdje su igrači imali veoma male otkupne klauzule, ne želim sada da upirem prstom u bilo koga. Na primjer, Ognjen Gašević je imao otkupnu klauzulu za 150 hiljada eura, a govorimo o najboljem beku tada u ligi, reprezentetivcu. Hulijan Alvares zato ima otkupnu klauzulu 500 miliona, strašan je igrač, ali sigurno ne vrijedi toliko”.
Prošlosezonski odnos Uprave i navijača nije bio dobar, stvorilo je to negativnu energiju.
“Loša komunikacija, loši odnosi navijači – Uprava. Stvorilo je to negativnu atmosferu i kao posljedica uspjeh nije mogao doći. Dobra energija se vratila u posljednja tri kola i Budućnost je odmah bila jača. Ta sinergija igrači-tribina-Uprava mora postojati. Ako toga nema, nemamo se čemu nadati”.
Budućnost želi da okrene novi list i da se vrati korijenima.
“Odlučili smo da okrenemo novi list. Ideja je da se klub vrati svojim korijenima, svojoj Podgorici, da bude lokal-patriotska priča. Zaista smatram da je u tome naša šansa i da ljudi koji vole i osjećaju Budućnost i znaju da se postide kad je loš rezultat, mislim da im treba dati šansu da se pokažu. Zato smo insistirali da sportski sektor bude nepromijenjen. Odlučili smo da napravimo promjene u Upravnom odboru i da se šansa da privrednicima, ljudima koji će donijeti novac, a da politiku odstranimo maksimalno. Kada smo birali sponzore, ideja je bila da ti sponzori budu lokalna preduzeća”.
Dotakao se i ponude koju je imao od Marka Bata Carevića.
“Imali smo ponudu Carevića da bude generalni sponzor, možda sam se ogriješio i napravio nešto nedopustivo, nijesam razgovarao sa njim. Sigurno bi on doveo svoj sportski sektor, ali ja smtram da Srđan Radonjić zaslužuje šansu, kao i Dragoje Leković, Petar Grbić, Vladan Adžić”.
Pomalo apsurdno, ali kako je kazao Mujović najteže se pregovara sa podgoričkim privrednicima koji nisu previše raspoloženi za ulaganja u Budućnost.
“Priča sa Podgoričanima u Upravnom odboru teško ide. Razgovarao sam sa brojnim uspješnim privrednicima Glavnog grada i nije bilo interesovanja, iako je svima ponuđeno mjesto u Upravnom odboru, a odziv je bio jako loš uz neke male novčane iznose”.
Ključnu ulogu u sponzorstvu Aerodroma i Montefarma odigrao je premijer Crne Gore, Milojko Spajić.
“Da nije bilo podrške, predsjednik vlade Spajića, da nije bilo njegove podrške da nam obezbijedi sponzorostvo Aerodroma i Montefarma, teško bi isplivali iz ove finansijske krize. Toliko o tom našem patriotizmu”.
Spominjalo se da su održavani sastanci sa ruskim biznismenom i da je tema bila prodaja kluba. Mujović je potvrdio da je bilo sastanaka, ali da se o prodaji nije i neće razgovarati.
“Bila je priča da želimo da prodamo klub, da se priča sa tajanstvenim ruskim tajkunom – totalna neistina. Razgovori su bili sa ruskim biznismenom i bili su krajnje otvoreni. Nikada nije bila opcija da se klub proda i od prvog dana je moj uslov bio da možemo govoriti o strateškom partnerstvu, ali i prodaji kluba nema nikakvog govora. To ne želim, ne bih mogao uraditi bez Skupštine glavnog grada, tako da o tome nije bilo priče”.
Novinarima se obratila i prva predsjednica u istoriji kluba, Vesna Brajović.
“Prethodna sezona je bila jako teška. Imali smo intezivne aktivnosti kako bi stabilizovali klub. Jedan od najvećih problema bio je dug koji smo naslijedili od milion i po eura i koji je mogao uticati na monitoring UEFA koji očekujemo 30. 06. Sredstva su obezbijeđena, nemamo dugove prema igračima, a ni prema državi. Relaksirani očekujemo UEFA monitoring”.
Očekuju se prihodi od prodaje Lazara Savovića i Andreja Kostića od čijeg će transfera iz Partizana u Milan i Budućnost imati svoj dio.
“Dobili smo uplatu od 500 hiljada eura od Aerodroma Crne Gore, međutim da bi osigurali uspješno licenciranje, mi smo juče od dva gradska preduzeća (Komunalna i Agencija za stanovanje) izvršili pozajmicu od 250 hiljada eura. Znate da su zakonske procedure često duge i da bi se osigurali da sve obaveze budu ispunjene odlučili smo se na taj potez. Klub je finansijski stabilan, nemamo dugovanja i nadam se da će nas ta stabilnost pratiti u narednim mjesecima. Očekujemo novčane iznose od prodaje igrača – Savovića i Kostić”.
Skoro milion eura se dobija od transfera ova dva igrača, a očekuju se uplate i sponzora.
“Od Kostića ćemo dobiti 650 hiljada eura zaključno sa 29. junom, a od Savovića 300 hiljade eura do 31. juna. Uplatu Montefarma očekujemo u narednom periodu, kao i drugih sponzora”.
Brajović vjeruje da su u Budućnosti od sada pravi ljudi na pravom mjestu.
“Nadam se da su pravi ljudi na pravom mjestu”, zaključila je Vesna Brajović.