Mujović: Budućnosti je visio mač nad glavom; Brajović: Očekujemo prihode od prodaje Savovića i Kostića

· 12:36 · admin · 2 pregleda · 0 komentara
6 min citanja

Danas je u prostorijama kluba održana pres konferencija Fudbalskog kluba Budućnost.

Između ostalih, pred novinarima su pričali gradonačelnik Podgorice Saša Mujović i nova predsjednica kluba, Vesna Brajović.

Mujović je istakao da je prethodna sezona bila kompleksna.

“U istoriji ovog kluba bilo je uspona i padova, velikih pobjeda, teških poraza, ali šta god se desilo Budućnost je bila i ostala sportska insitutcija grada i države. Ne možemo reći da je sezona najteža u istoriji, ali je kompleksna i od toga se ne može pobjeći“.

Osim što su ostali bez Evrope problem je i što nijednom igraču tržišna vrijednost nije skočila.

“Ostali smo bez Evrope. Te finansijske injekcije ove godine nemamo, tako da je to veliki problem s kojim se moramo suočiti. Loših sezona bilo je i prije, ali loše je to što nijesmo podigli tržišnu vrijednost nijednog igrača. Osim Danila Vukanića, koji je pokazao ponajviše, malo je ko odskočio, a znamo da i Vukanić može bolje“.

Nije krio da je finansijska situacija loša. Kako je rekao Mujović klubu je "stojao mač nad glavom da izgubi evropsku licencu u naredne tri godine".

“Finansijska situacija u klubu je loša. Dug kluba je krajem maja mjeseca bio milion i 515 hiljada eura. To smo morali vratiti na neki način, stojao nam je mač nad glavom da izgubimo evropsku licencu u naredne tri godine što bi bilo fatalno za Budućnost”.

Najveće opterećenje predstavljaju plate zaposlenih.

“Klub je opterećen jako velikim izdacima za plate zaposlenih – 302 hiljade eura. Nedopustivo puno za crnogorske uslove. Imperativ je da se taj budžet smanji i dovede do granica održivosti”.

Problem su neke jako niske otkupne klauzule za igrače. Pronašao je gradonačelnik Podgorice i paralelu sa situacijom oko transfera Hulijana Alvaresa.

“Zatekli smo nekoliko jako loših ugovora, gdje su igrači imali veoma male otkupne klauzule, ne želim sada da upirem prstom u bilo koga. Na primjer, Ognjen Gašević je imao otkupnu klauzulu za 150 hiljada eura, a govorimo o najboljem beku tada u ligi, reprezentetivcu. Hulijan Alvares zato ima otkupnu klauzulu 500 miliona, strašan je igrač, ali sigurno ne vrijedi toliko”.

Prošlosezonski odnos Uprave i navijača nije bio dobar, stvorilo je to negativnu energiju.

“Loša komunikacija, loši odnosi navijači – Uprava. Stvorilo je to negativnu atmosferu i kao posljedica uspjeh nije mogao doći. Dobra energija se vratila u posljednja tri kola i Budućnost je odmah bila jača. Ta sinergija igrači-tribina-Uprava mora postojati. Ako toga nema, nemamo se čemu nadati”.

Budućnost želi da okrene novi list i da se vrati korijenima.

“Odlučili smo da okrenemo novi list. Ideja je da se klub vrati svojim korijenima, svojoj Podgorici, da bude lokal-patriotska priča. Zaista smatram da je u tome naša šansa i da ljudi koji vole i osjećaju Budućnost i znaju da se postide kad je loš rezultat, mislim da im treba dati šansu da se pokažu. Zato smo insistirali da sportski sektor bude nepromijenjen. Odlučili smo da napravimo promjene u Upravnom odboru i da se šansa da privrednicima, ljudima koji će donijeti novac, a da politiku odstranimo maksimalno. Kada smo birali sponzore, ideja je bila da ti sponzori budu lokalna preduzeća”.

Dotakao se i ponude koju je imao od Marka Bata Carevića.

“Imali smo ponudu Carevića da bude generalni sponzor, možda sam se ogriješio i napravio nešto nedopustivo, nijesam razgovarao sa njim. Sigurno bi on doveo svoj sportski sektor, ali ja smtram da Srđan Radonjić zaslužuje šansu, kao i Dragoje Leković, Petar Grbić, Vladan Adžić”.

Pomalo apsurdno, ali kako je kazao Mujović najteže se pregovara sa podgoričkim privrednicima koji nisu previše raspoloženi za ulaganja u Budućnost.

“Priča sa Podgoričanima u Upravnom odboru teško ide. Razgovarao sam sa brojnim uspješnim privrednicima Glavnog grada i nije bilo interesovanja, iako je svima ponuđeno mjesto u Upravnom odboru, a odziv je bio jako loš uz neke male novčane iznose”.

Ključnu ulogu u sponzorstvu Aerodroma i Montefarma odigrao je premijer Crne Gore, Milojko Spajić.

“Da nije bilo podrške, predsjednik vlade Spajića, da nije bilo njegove podrške da nam obezbijedi sponzorostvo Aerodroma i Montefarma, teško bi isplivali iz ove finansijske krize. Toliko o tom našem patriotizmu”.

Spominjalo se da su održavani sastanci sa ruskim biznismenom i da je tema bila prodaja kluba. Mujović je potvrdio da je bilo sastanaka, ali da se o prodaji nije i neće razgovarati.

“Bila je priča da želimo da prodamo klub, da se priča sa tajanstvenim ruskim tajkunom – totalna neistina. Razgovori su bili sa ruskim biznismenom i bili su krajnje otvoreni. Nikada nije bila opcija da se klub proda i od prvog dana je moj uslov bio da možemo govoriti o strateškom partnerstvu, ali i prodaji kluba nema nikakvog govora. To ne želim, ne bih mogao uraditi bez Skupštine glavnog grada, tako da o tome nije bilo priče”.

Novinarima se obratila i prva predsjednica u istoriji kluba, Vesna Brajović.

“Prethodna sezona je bila jako teška. Imali smo intezivne aktivnosti kako bi stabilizovali klub. Jedan od najvećih problema bio je dug koji smo naslijedili od milion i po eura i koji je mogao uticati na monitoring UEFA koji očekujemo 30. 06. Sredstva su obezbijeđena, nemamo dugove prema igračima, a ni prema državi. Relaksirani očekujemo UEFA monitoring”.

Očekuju se prihodi od prodaje Lazara Savovića i Andreja Kostića od čijeg će transfera iz Partizana u Milan i Budućnost imati svoj dio.

“Dobili smo uplatu od 500 hiljada eura od Aerodroma Crne Gore, međutim da bi osigurali uspješno licenciranje, mi smo juče od dva gradska preduzeća (Komunalna i Agencija za stanovanje) izvršili pozajmicu od 250 hiljada eura. Znate da su zakonske procedure često duge i da bi se osigurali da sve obaveze budu ispunjene odlučili smo se na taj potez. Klub je finansijski stabilan, nemamo dugovanja i nadam se da će nas ta stabilnost pratiti u narednim mjesecima. Očekujemo novčane iznose od prodaje igrača – Savovića i Kostić”.

Skoro milion eura se dobija od transfera ova dva igrača, a očekuju se uplate i sponzora.

“Od Kostića ćemo dobiti 650 hiljada eura zaključno sa 29. junom, a od Savovića 300 hiljade eura do 31. juna. Uplatu Montefarma očekujemo u narednom periodu, kao i drugih sponzora”.

Brajović vjeruje da su u Budućnosti od sada pravi ljudi na pravom mjestu.

“Nadam se da su pravi ljudi na pravom mjestu”, zaključila je Vesna Brajović.

Ostavite komentar

Vasa email adresa nece biti objavljena. Obavezna polja su oznacena *