MZ Stari grad: Zbog nekoliko pojedinaca i lokala mijenjaju se pravila za cijeli Stari grad i stanovnike
"Činjenica je da veliki broj ugostiteljskih objekata i dalje ne koristi spoljašnje ozvučenje ili ga koristi veoma ograničeno, jer su i sami shvatili da kvalitetan ambijent, razgovor i autentičnost prostora predstavljaju vrijednost koja privlači goste. Mnogi ugostitelji su pokazali da se može uspješno poslovati bez prekomjerne buke“, ističe se u reagovanju
Mjesna zajednica Stari grad odbacila je tvrdnje predsjednika Opštine Nikole Jovanovića da je Stari grad umrtvljen i da je zbog toga lokalna uprava odustala od koncepta tihe zone i vratila zvučnike na ugostiteljske terase.
„Povodom izjava predsjednika Opštine Budva o navodnim stavovima Mjesne zajednice „Stari grad“, dužni smo da reagujemo zbog javnosti, ali prije svega zbog stanovnika Starog grada kojima se već godinama pripisuju stavovi koje nikada nijesu iznijeli.
Mjesna zajednica „Stari grad“ nikada nije saopštila da je Stari grad „umrtvljen“, niti da se u njemu „ništa ne dešava“. Takve tvrdnje nijesu stav stanovnika i s pravom se postavlja pitanje kada su, gdje i od koga one izrečene. Niko iz Mjesne zajednice nije pozvan na razgovor, niti je organizovana javna rasprava prije donošenja odluke koja direktno utiče na kvalitet života ljudi koji u Starom gradu žive tokom cijele godine“, navodi se u reagovanju.
„Nijesmo protiv ugostitelja. Nijesmo protiv turizma. Ali jesmo protiv toga da se zbog nekoliko pojedinaca i nekoliko lokala mijenjaju pravila za cijeli Stari grad i sve njegove stanovnike. Činjenica je da veliki broj ugostiteljskih objekata i dalje ne koristi spoljašnje ozvučenje ili ga koristi veoma ograničeno, jer su i sami shvatili da kvalitetan ambijent, razgovor i autentičnost prostora predstavljaju vrijednost koja privlači goste. Mnogi ugostitelji su pokazali da se može uspješno poslovati bez prekomjerne buke“, ističe se u reagovanju.
Zato se, kako dodaju, s pravom postavlja pitanje da li se čitava odluka mijenja zbog svega nekoliko lokala koji godinama proizvode najveći broj pritužbi građana i koji su upravo bili razlog zbog kojeg je tiha zona i uvedena.
„Posebno zabrinjava tvrdnja da je nakon samo jedne godine zaključeno da koncept tihe zone nije dao rezultate. Kako se moglo zaključiti da nešto nije uspjelo kada određene odredbe nijesu ni dosljedno sprovođene? Kako se može tvrditi da mjera nije dala rezultate ako se nije ni pokušalo da se pravila jednako primjenjuju na sve? Istovremeno, tokom prethodne sezone ugostiteljski objekti bili su puni, što jasno pokazuje da mirniji i uređeniji ambijent nije ugrozio turizam niti poslovanje“, navode u ovoj mjesnoj zajednici.
Stanovnicima Starog grada, ali i brojnim turistima koji u njemu borave, kako naglašavaju, praktično ostaju samo četiri sata relativnog mira i odmora, od dva do šest časova ujutro.
„I taj period često narušavaju dostave, neadekvatni paletari i kolica za transport robe koja proizvode veliku buku i dodatno oštećuju kamene ploče Starog grada. Ako su četiri sata sna i odmora dovoljna za građane i goste Starog grada, onda to treba otvoreno reći. Pozivanje na granicu od 65 decibela ne može biti argument za kvalitet života. Svjetska zdravstvena organizacija ukazuje da dugotrajna izloženost buci tokom noći može imati ozbiljne posljedice po zdravlje i kvalitet sna. Razlika između 45 i 65 decibela nije mala, već predstavlja značajno povećanje intenziteta zvuka“, ističe se u reagovanju.
Kako naglašavaju, „Stari grad Budva nije potrebno „oživljavati“ niti dokazivati njegovu vrijednost pojačanom muzikom i ozvučenjem“.
„To je jedan od najstarijih urbanih centara na Jadranu, sa više od 2.500 godina istorije i kontinuiteta života. Njegova vrijednost leži u njegovom kulturnom nasljeđu, autentičnosti, arhitekturi i ljudima koji u njemu žive. Stari grad nije scenografija. On je dom.
Zato smatramo da se odluke koje direktno utiču na život građana ne mogu donositi bez građana, bez javne rasprave i bez uvažavanja mišljenja onih koji u Starom gradu žive tokom cijele godine. Mi ćemo se za zaštitu prava stanovnika, očuvanje Starog grada i pravo na normalan život boriti na svoj način, dostojanstveno, argumentovano i svim legitimnim i demokratskim sredstvima koja nam stoje na raspolaganju.
Jer, Stari grad pripada svima, ali prije svega onima koji u njemu žive“, zaključuje se u reagovanju.