„Pustinjske lisice” se svete Austrijancima za sramotu u Hihonu 1982?
Da li će se osvetiti porazom – i to je moguće, jer bi drugoplasirani u grupi u šesnaestini finala mogao da zaigra sa Španijom, a trećeplasirani sa nešto lakšom Švajcarskom (4.00 h)
Kao što se i pretpostavljalo prije početka Mundijala, duel Alžira i Austrije (nedjelja, 4 h) odlučivaće o drugom i trećem mjestu u grupi J.
Argentina je osigurala sebi prvo mjesto, a Alžirci i Austrijanci su uspjeli da savladaju Jordan i sada u direktnom duelu idu po nokaut fazu.
U igri je i remi, pa postoji strah da bismo mogli da gledamo još jednu dosadnu utakmicu u kojoj će oba tima igrati na sigurno – kao što je to, primjera radi, bilo u duelu Paragvaja i Australije.
Ako se završi neriješeno, Austrijanci će ići kao drugi u nokaut fazu, dok bi se Alžir sa četiri boda imao dobre šanse da se nađe u šesnaestini finala kroz plasman najboljih trećeplasiranih.
To je i još jedna, “radikalna” kombinacija – drugo mjesto bi moglo da donese sudar sa Španijom već u šesnaestini finala, a treće najvjerovatnije sudar sa Švajcarcima.
Po tome se više isplati da je biti bolje treći, nego drugi – da li će neka od selekcija zaista igrati “da izgubi”, šta će se sve dešavati na terenu, vidjeće se tek kada počne večerašnji duel u Kanzas sitiju.
Ova dva rivala, međutim, imaju neke neriješene račune iz prošlosti.
Vraćamo se u 1982. godinu i duel Zapadne Njemačke i Austrije u posljednjem kolu Mundijala. Prije te utakmice Alžir je senzacionalno savladao Čile i čekao je rasplet spomenute utakmice kako bi saznao da li prolazi u nokaut rundu.
Zapadna Njemačka je povela 1:0 u 10. minutu i od tog trenutka sve je stalo – bio je to jedini ishod na meču koji je odgovarao i jednima i drugima, a Alžirce gurao van.
Nije bilo nikakve želje ni jednog ni drugog tima da napadne i na kraju su i Zapadna Njemačka i Austrija prošli u drugu fazu, dok je sjevernoafrička selekcija ostala “kratkih rukava”. Danas se ta utakmica često naziva i “sramota u Hihonu”, a FIFA je upravo poslije tog meča uvela pravilo da se sve utakmice posljednjeg kola igraju u isto vrijeme.
Selektor “pustinjskih ratnika” Vladimir Petković nakon pobjede nad Jordanom bio je zadovoljan pobjedom i činjenicom da njegov tim drži stvari u svojim rukama.
“Mislim da smo odigrali dvije dobre utakmice do sada. Svoju sudbinu držimo u našim rukama. Ništa nije odlučeno, ali smo u dobroj poziciji”, kazao je bosanskohercegovački stručnjak.
Njegov kolega na austrijskoj klupi Ralf Rangnik zamjerio je igračima što protiv Argentine nisu bili hrabriji.
“Tražio sam od igrača da budu hrabriji. Mislim da smo u drugom poluvremenu odigrali odlično”, rekao je Rangnik nakon susreta sa “gaučosima”.
Samo su se jednom sastali Alžir i Austrija – baš na spomenutom Mundijalu 1982. kada su Austrijanci slavili sa 2:0.
Vjerovatni sastavi: Alžir (4-2-3-1): Zidan; Belgali, Mandi, Bensebaini, Ait-Nuri; Budaui, Bentaleb; Marez, Maza, Šaibi; Guiri.
Austrija (4-2-3-1): A. Šlager; Poš, Danso, Alaba, Mvene; K. Šlager, Zajvald; Šmid, Laimer, Sabicer; Arnautović.
U nedjelju od četiri sata ujutro po srednjoevropskom vremenu u trećem kolu grupe J Svjetskog prvenstva snage će u Dalasu odmjeriti Jordan i Argentina.
Azijska selekcija je već otpisana i protiv “gaučosa” će igrati za ponos. S druge strane, za Argentince, koji su bez većih problema zapečatili prvo mjesto u grupi, ovaj meč može poslužiti kao zagrijavanje za nokaut fazu.
Glavna tema u argentinskom taboru jeste status Lionela Mesija – da li će ga selektor Skaloni uvrstiti u prvih 11 kako bi mađioničar iz Rosarija nastavio trku za najboljeg strijelca u istoriji mundijala; trku za rekordima, uopšte.
Djeluje da je svojom izjavom 48-godišnji stručnjak otklonio sve dileme.
"Ideja je da što više igrača zaigra. Smatram da zaslužuju da igraju i ako meč dozvoli uradićemo to. Leo će krenuti sa klupe i ući će tokom meča", rekao je Skaloni pred meč sa Jordanom.
Martines – Montijel, Otamendi, Senezi, Taljafiko – Paredes, Palasios, Simeone, Lo Selso – Pas, Alveras, najavljeni je sastav “gaučosa”, ostaje da se vidi da li će zaista biti tako.
U Jordanu su svjesni da će u ovoj utakmici kao nikada do sada biti autsajderi. Međutim, žele da se predstave u najboljem svjetlu.
“Meč sa Argentinom je za nas šansa. Prilika da odigramo dobro i ostavimo dobar trag vrijedan predstavljanja jordanskog fudbala”, rekao je selektor Jordana Džamal Selami.