Udruženja prevoznika: Na GP Debeli Brijeg obezbijediti rad 24 časa, zabrinutost zbog stanja u Upravi carina

· 07:23 · admin · 0 pregleda · 0 komentara
7 min citanja

"Smatramo neprihvatljivim da država koja teži punopravnom članstvu u
Evropskoj uniji dozvoli da njen najvažniji granični prelaz za međunarodni
transport funkcioniše na način koji ograničava protok robe i usporava
privredne aktivnosti", piše u saopštenju Udruženja prevoznika

Zahtijevamo hitno preduzimanje mjera kako bi se na Graničnom prelazu (GP) Debeli Brijeg obezbijedio nesmetan i efikasan rad tokom 24 časa
dnevno, u interesu crnogorske privrede i međunarodnog transporta, saopšteno je danas iz Udruženja prevoznika Crne Gore.

Iz tog udruženja su u saopštenju naveli da izražavaju "ozbiljnu zabrinutost zbog stanja u Upravi carina, koje direktno ugrožava poslovanje domaćih prevoznika i konkurentnost crnogorske transportne privrede".

"Već duži vremenski period suočavamo se sa učestalim kvarovima informacionih sistema, izuzetno sporim radom carinskih službi, kao i nedovoljnim brojem službenika na ključnim graničnim prelazima i carinskim ispostavama. Posljedice takvog stanja su višesatna čekanja, povećani troškovi
poslovanja, kašnjenja u isporukama i gubitak poslova na međunarodnom
tržištu. Posebno ukazujemo na problem funkcionisanja graničnog prelaza Debeli Brijeg, koji predstavlja jedini drumski granični prelaz Crne Gore sa
Evropskom unijom. Iako potrebe privrede i međunarodnog transporta
zahtijevaju neprekidan rad, u praksi se carinski postupci na ovom prelazu
odvijaju samo u periodu od sedam do 22 časa, jer špediterske kompanije koje
obavljaju neophodne procedure zatvaraju svoje poslovnice u 22 časa i sa
radom ponovo počinju tek narednog dana u sedam časova", ističe se u saopštenju Udruženja prevoznika koje potpisuje predsjednik Đorđije Lješnjak.

U saopštenju se navodi da "dodatni problem nastaje tokom ljetnje turističke sezone, kada se za teretna vozila uvode ograničenja zbog kojih se rad na ovom graničnom prelazu faktički svodi na period od sedam do 19 časova".

"Posljedica ovakvog režima rada su višesatna zadržavanja, pa kamioni nerijetko čekaju 15 i više časova kako bi završili neophodne carinske procedure i nastavili put prema Evropskoj uniji. Takva praksa ozbiljno ugrožava konkurentnost domaćih prevoznika, povećava troškove poslovanja i stvara nepotrebne zastoje na najvažnijem međunarodnom transportnom pravcu Crne Gore. Smatramo neprihvatljivim da država koja teži punopravnom članstvu u
Evropskoj uniji dozvoli da njen najvažniji granični prelaz za međunarodni
transport funkcioniše na način koji ograničava protok robe i usporava
privredne aktivnosti. Zahtijevamo hitno preduzimanje mjera kako bi se na
prelazu Debeli Brijeg obezbijedio nesmetan i efikasan rad tokom 24 časa
dnevno, u interesu crnogorske privrede i međunarodnog transporta", piše u saopštenju.

Iz Udruženja prevoznika su kazali da "posebno zabrinjava činjenica da su pojedini podzakonski akti koji regulišu povraćaj akcize na gorivo, prema našem mišljenju, neusaglašeni sa zakonskim rješenjima.

"Takvim propisima stvoreni su uslovi zbog kojih velika većina crnogorskih prevoznika nije u mogućnosti da ostvari pravo koje im zakon garantuje. Smatramo da je neophodno hitno izvršiti usklađivanje podzakonskih akata sa zakonom i omogućiti ravnopravan tretman svih privrednih subjekata. Takođe, instrukcija Uprave carina za izradu tabele potrošnje goriva po kvartalima nije propisana zakonom, ali se u praksi nameće prevoznicima uz poruku da će zahtjevi za povraćaj akcize biti odbijeni ukoliko tabela ne bude dostavljena. Problem je u tome što takvu tabelu nije moguće precizno i tačno popuniti, jer nijedan prevoznik ne može sa sigurnošću utvrditi tačnu potrošnju goriva po pojedinačnom pravcu i relaciji. Time se prevoznici dovode u apsurdnu situaciju da unose procjene umjesto egzaktnih podataka, što može otvoriti brojna pravna pitanja u vezi sa vjerodostojnošću dostavljene dokumentacije", rekli su iz Uduženja prevoznika.

Oni u saopštenju navode da su crnogorski prevoznici među privrednim granama koje su najviše pogođene globalnom energetskom krizom.

"Cijena dizel goriva, kao osnovnog energenta bez kojeg nije moguće obavljati djelatnost drumskog prevoza, porasla je za približno 30%, dok su cijene naših usluga porasle svega oko 10%. Takav nesrazmjer doveo je do drastičnog pada profitabilnosti sektora, zbog čega veliki broj prevoznika danas posluje sa značajnim gubicima ili na samoj granici održivosti. U takvim okolnostima posebno je neprihvatljivo da se domaćim prevoznicima kroz administrativne prepreke i nezakonite uslove faktički uskraćuje pravo na povraćaj dijela akcize na gorivo koje im po zakonu pripada. Umjesto da institucije pomognu očuvanju konkurentnosti domaće transportne privrede, stvara se dodatni finansijski pritisak na sektor koji je već suočen sa enormnim rastom troškova poslovanja", rekli su iz Udruženja prevoznika.

Onis u kazali da pozivaju "nadležne organe državnog tužilaštva da ispitaju
zakonitost ovakve prakse i utvrde odgovornost svih lica koja učestvuju u
kreiranju i sprovođenju procedura koje nijesu zasnovane na zakonu".

"Takođe, pozivamo tužilaštvo da uzme izjave i informacije od predstavnika Udruženja prevoznika Crne Gore, koji su spremni da dostave sva saznanja i
dokumentaciju kojom raspolažu. Naglašavamo da iz pojedinih država Evropske unije ostvarujemo povraćaj dijela plaćene akcize na gorivo bez komplikovanih i teško sprovodivih procedura, iako smo nerezidenti tih država", piše u saopštenju Uduženja prevoznika.

Iz tog udruženja poručuju da "među prevoznicima postoje ozbiljne sumnje u pogledu pojedinih poslovnih odnosa između određenih struktura povezanih sa carinskim postupcima, vlasnika carinskih terminala i špediterskih kompanija.

"Zbog toga zahtijevamo od nadležnog tužilaštva da hitno ispita sve navode i utvrdi da li postoje elementi zloupotrebe službenog položaja, sukoba interesa ili drugih nezakonitih radnji koje štete privredi i crnogorskim prevoznicima. Takođe, pozivamo predstavnike Evropske unije u Crnoj Gori da se aktivno
uključe u sagledavanje i rješavanje ovog problema, imajući u vidu da
efikasna, transparentna i profesionalna carinska administracija predstavlja
jedan od ključnih uslova na evropskom putu Crne Gore", piše u saopštenju.

Iz Udruženja prevoznika su kazali da "crnogorski prevoznici traže efikasnu, profesionalnu i transparentnu Upravu carina koja će biti servis privrede, a ne prepreka njenom razvoju".

"Očekujemo hitnu reakciju nadležnih institucija, povećanje kapaciteta carinske službe, stabilizaciju informacionih sistema i uklanjanje svih administrativnih barijera koje ugrožavaju domaće prevoznike. Upozoravamo da je stanje u sektoru postalo neodrživo. Ukoliko u najkraćem roku ne dođe do konkretnih pomaka i vidljivih aktivnosti na rješavanju navedenih problema, bićemo primorani da organizujemo obustavu rada i druge zakonom dozvoljene oblike borbe za zaštitu interesa crnogorskih prevoznika i hiljada porodica koje žive od ove djelatnosti. Naš cilj nije sukob sa institucijama, već uspostavljanje sistema koji će biti pravedan, efikasan i u službi građana i privrede Crne Gore", kazali su iz Udruženja prevoznika.

Dio kamiona koji je prije tri noći trebalo da uđe u Crnu Goru putem graničnog prelaza Božaj, morao je na to da čeka oko 17 sati – zbog navodnih problema sa carinskim sistemom – dok je sličan problem zabilježen širom države.

To je "Vijestima" potvrdilo više sagovornika iz transportnog sektora.

"Informacije CG" o ovom slučaju očekuju odgovore i od Uprave carina, odnosno zašto je konkretno došlo do zastoja i kada je saobraćaj zvanično pušten.

Ostavite komentar

Vasa email adresa nece biti objavljena. Obavezna polja su oznacena *