Đurović: Trobojka uskoro ispred Skupštine

· 05:47 · admin · 0 pregleda · 0 komentara
4 min citanja

“Nadam se da neće biti poslanika koji će ulaziti na sporedni ulaz da ne bi prolazili ispod trobojke”, poručio je Đurović

Šef poslaničkog kluba Nove srpske demokratije (NSD) Dejan Đurović najavio je juče u Skupštini da će ispred nje uskoro biti trobojka.

On je na sjednici parlamenta kazao da je trobojka dio crnogorske istorije i da je se ne treba stidjeti.

“Nećemo da se stidimo trobojke. To je naša istorija. To smo mi. Nećemo se stidjeti kad uskoro ispred Skupštine Crne Gore bude trobojka. Nadam se da neće biti poslanika koji će ulaziti na sporedni ulaz da ne bi prolazili ispod trobojke”, naveo je Đurović.

Pitanje trobojke ponovo je aktuelno nakon što je prije nekoliko dana odlučeno da međunarodna škola za mlade diplomate “Gavro Vuković”, umjesto u Beranama, bude otvorena na Cetinju, jer je beranska vlast odbila zahtjev Ministarstva vanjskih poslova da ukloni trobojku (istaknutu s državnom zastavom) s kuće prvog crnogorskog diplomate.

Dok su iz Bošnjačke stranke (BS), čiji je lider Ervin Ibrahimović šef diplomatije, rekli da se samo poštuje zakon i da na događajima poput Škole za diplomate može biti istaknuta samo državna zastava, iz prosrpskih stranaka tvrde da je riječ o netrpeljivosti prema trobojci, pokušaju prekrajanja istorije i identitetskog inženjeringa.

Pojedini državni i lokalni funkcioneri iz Nove srpske demokratije (NSD) i Demokratske narodne partije (DNP) ističu trobojke u institucijama kojima rukovode. Jedan od njih je i šef parlamenta Andrija Mandić, koji u svom kabinetu ima trobojku bez grba.

DNP Milana Kneževića zimus je predao Skupštini predlog za izmjene Zakona o državnim simbolima i Danu državnosti Crne Gore, kako bi trobojka (crvena-plava-bijela s jednakim i položenim poljima) bila normirana kao “narodna istorijska zastava”.

Predlogom izmjena tražilo se i njeno isticanje. Međutim, predlog je odbijen u zakonodavnom domu (nije uvršten u dnevni red). Inicijativu DNP-a su, osim poslanika te stranke, podržali predstavnici NSD-a, Demokrata i Socijalističke narodne partije.

Trobojka, čije je isticanje tražio DNP, zakonom je zaštićen istorijski simbol – crnogorska narodna, svečarska zastava s početka 20. vijeka. Međutim, mnoge trobojke koje se ističu po Crnoj Gori su “savremena interpretacija” zastave Kraljevine Crne Gore.

“Informacije CG” su prije tri godine, kad su se trobojke s grbom dinastije Petrović Njegoš, ali i drugi istorijski simboli Crne Gore počeli pojavljivati u kabinetima neki opštinskih funkcionera iz NSD-a, pisale da njihovo postavljanje nije precizno definisano, jer je samo jedan član Zakona o državnim simbolima i Danu državnosti Crne Gore (član 28) posvećen tome. Njime je određeno da ti (istorijski) simobili uživaju istu zaštitu kao važeći državni, a pravnici s kojima je redakcija tada kontaktirala različito su tumačili šta to znači.

Tada je listu advokat Dalibor Kavarić, blizak Srpskoj pravoslavnoj crkvi, rekao da smatra da to znači da se ona može isticati s crnogorskom državnom zastavom i da tu za to nema nikakvih zabrana, dok je dio pravnika s kojima su “Informacije CG” razgovarale, ali koji zbog toga što tema o simbolima vidljivo polarizuje crnogorsku javnost nisu htjeli da zvanično govore, objasnio da se taj član odnosi samo na to da se istorijski simboli ne smiju paliti, cijepati i sl.

Žabljački parlament u februaru je donio zaključak da se na zgradama žabljačke skupštine i opštine, kao i na objektima tamošnjih institucija koje je osnovao lokalni parlament, vijori “zastava srpskog naroda”.

Odluka poput one koja je donesena u gradu podno Durmitora postoji i u Pljevljima, ali nju nije izglasao lokalni parlament, već je to zahtijevao prvi čovjek Opštine i funkcioner NSD-a Dario Vraneš.

Ostavite komentar

Vasa email adresa nece biti objavljena. Obavezna polja su oznacena *