Iran traži odgovornost zbog “saučesništva” NATO-a sa SAD u ratu
Generalni sekretar NATO-a Mark Rute je rekao da su tokom rata, koji je počeo američko-izraelskim napadima na Iran 28. februara, evropske članice NATO-a u velikoj mjeri sarađivale sa SAD, i da je između 4.000 i 5.000 operativnih letova američke vojske izvršeno iz evropskih baza, uključujući i iz Italije
Iransko Ministarstvo vanjskih poslova saopštilo je da su izjave generalnog sekretara NATO-a Marka Rute, koji je rekao da su Sjedinjen Američke Države (SAD) koristile neke od vojnih baza alijanse u Evropi tokom rata sa Iranom, "priznanje" njihovog "saučesništva" u sukobu, te zatražilo odgovornost.
Ruteove izjave, koje su uslijedile kao odgovor na kritike američkog predsjednika Donalda Trampa zbog nedostatka saradnje NATO-a u vojnoj kampanji Vašingtona protiv Teherana, predstavljaju "priznanje aktivnog saučesništva organizacije u izvršenju vojne agresije protiv nezavisne zemlje", saopštilo je iransko ministarstvo.
Rute je rekao da su tokom rata, koji je počeo američko-izraelskim napadima na Iran 28. februara, evropske članice NATO-a u velikoj mjeri sarađivale sa SAD, i da je između 4.000 i 5.000 operativnih letova američke vojske izvršeno iz evropskih baza, uključujući i iz Italije.
Italijanski zvaničnici odbacili su tu tvrdnju, navodeći da su SAD-u dozvolili korišćenje svojih baza samo za logističke i pomoćne letove na osnovu bilateralnih obaveza prema Vašingtonu, i da iz Italije nisu izvođene ofanzivne operacije.
Nekoliko evropskih saveznika SAD, uključujući Italiju i Španiju, eksplicitno se protivilo ratu, dok su drugi, poput Britanije, Njemačke i Francuske, zauzeli oprezniji stav i izbegli direktno uključivanje u rat, što je pitanje koje je snažno razljutilo Trampa.