Nekada su komšije bile kao porodica: Kakvi su odnosi danas i da li i dalje njegujemo stare vrijednost?
Nekada smo kucali komšijama na vrata, da tražimo šećer ili šoljicu ulja
Nekada su komšije bile kao porodica – vrata nisu imala brave zbog nepovjerenja, nego iz navike. Danas, se to polako mijenja. U kakvim smo odnosima sa komšijama i da li i dalje njegujemo stare vrijednost?
Nekada smo kucali komšijama na vrata, da tražimo šećer ili šoljicu ulja. Danas, kako kaže Ratko Đukić, odnosi više nisu isti.
"Zavisi od komšiluka do komšiluka. Ima negdje gdje su ti odnosi poremećeni do zla Boga, tako da je to jedna zategnuta situacija. Ima mjesta gdje su to stavili na harmoniju. Uvijek je u žitu bilo kukolja", kazao je Đukić za Televiziju Informacije CG.
Ta stara izreka, čini se, najbolje oslikava današnji komšiluk – između bliskosti koja opstaje, ali i distance koja se sve više osjeća, kažu građani Podgorice.
Ostaje pitanje – može li se komšiluk kakav pamtimo vratiti? Ili ga opet moramo graditi iz početka?
"Evo jedna moja preporuka svakom komšiluku: Ne gledajte tuđe interese, vi se saberete oko svojih, razumijete onoga što govori drugačije, a možda misli kao vi, i tako te stvari morate uvažavati da bi taj komšiluk funkcionisao normalno", kazao je Đukić.