IMO: Planiramo da evakuišemo 11.000 pomoraca sa brodova koji mjesecima ne mogu da prođu kroz Hormuški moreuz
Generalni sekretar te agencije Ujedinjenih nacija (UN) Arsenio Domingez saopštio je da su u operaciju uključeni Iran, Oman, ostale regionalne zemlje sa izlazom na more, SAD i pomorska industrija
Međunarodna pomorska organizacija (IMO) saopštila je danas da planira da evakuiše 11.000 pomoraca sa stotina brodova koji zbog rata Sjedinjenih Američkih Država (SAD) i Irana mjesecima ne mogu da prođu kroz Hormuški moreuz.
Generalni sekretar te agencije Ujedinjenih nacija (UN) Arsenio Domingez saopštio je da su u operaciju uključeni Iran, Oman, ostale regionalne zemlje sa izlazom na more, SAD i pomorska industrija.
"Obezbijedili smo neophodne bezbjednosne garancije i temeljno provjerili uslove za bezbjednu plovidbu kako bismo podržali ove operacije", rekao je on.
Saopštenje IMO je sadržalo uputstva iz Omana o tome kako brodovi mogu da putuju kroz moreuz, iako je Iran ponovo zatvorio taj prolaz zbog nastavljanja napada Izraela na Liban.
SAD su saopštile da su pregovarači razgovarali o "mehanizmima" kako bi se osiguralo da Hormuški moreuz, jedan od glavnih svjetskih prolaza za transport nafte, ostane otvoren.
Brodova je u tom prolazu sve više, ali ostaje pitanje ko ga kontroliše.
Kompanija za analitiku Kpler potvrdila je da je juče 39 brodova prošlo kroz moreuz, a 92 od petka do nedjelje.
Prije početka rata u Iranu 28. februara, kroz Hormuški moreuz je dnevno plovilo oko 100 brodova.
Cnogorski pomorci koji su već više od dva mjeseca zarobljeni na brodu "MSC Francesca" u Hormuškom moreuzu još nisu oslobođeni, uprkos potpisivanju Memoranduma između SAD i Irana koji predviđa ponovno otvaranje tog moreuza.
Iz Ministarstva vanjskih poslova (MVP) Televiziji Informacije CG su saopštili da se u ovom trenutku ne može predvidjeti kada se može očekivati zvanično oslobađanje broda, bez obzira na naznake stabilizacije prilika u Hormuškom moreuzu.