Povodom 12. godišnjice “Boyhood” ponovo u bioskopima

· 17:02 · admin · 3 pregleda · 0 komentara
2 min citanja

Razlog zbog kojeg je upravo 12. godišnjica značajna jeste činjenica da je film sniman povremeno tokom punih 12 godina, prateći stvarno starenje glumačke ekipe

Oskarom nagrađena drama "Boyhood" ovog jula ponovo će se naći u bioskopima povodom svoje 12. godišnjice.

Film reditelja Ričarda Linklejtera premijerno je prikazan 2014. godine i prati odrastanje dječaka kojeg tumači Elar Koltrejn, od njegove šeste do osamnaeste godine života.

Razlog zbog kojeg je upravo 12. godišnjica značajna jeste činjenica da je film sniman povremeno tokom punih 12 godina, prateći stvarno starenje glumačke ekipe. Film se danas smatra jednim od najboljih ostvarenja 2010-ih, a Patriša Arket osvojila je Oskara za svoju ulogu.

Govoreći za Variety o obilježavanju godišnjice, Linklejter je rekao da je ideju dobio nakon što su mu se obratili povodom 10. godišnjice filma 2024. godine.

„Nijesam bio raspoložen za to, a mislim da sam bio i zauzet“, rekao je on.

„Samo sam odložio priču, ali sam pomislio: hajde da obilježimo 12 godina. Svi slave 10, 20 ili 25 godina, zar ne? Kada se obilježavaju godišnjice, obično su to okrugli brojevi ili završavaju na pet. Mi smo vjerovatno jedini koji zaista imaju opravdan razlog da slave 12. godišnjicu, a da to ne djeluje potpuno proizvoljno. Iskreno, u početku je to bio samo način da odložim odluku“, priznao je režiser.

Prisjećajući se neobičnog procesa nastanka filma, dodao je:

„Počeli smo da snimamo ovaj film prije 24 godine. Vrijeme prolazi nevjerovatno brzo, odjednom shvatite da je prošlo 12 godina otkako je film izašao i to je pomalo nevjerovatno. Ali cijeli projekat je od početka bio nekonvencionalan. Okupljali bismo se na nekoliko sedmica svake godine i tada snimali, tako da je film na kraju zauzeo veliki dio naših života".

Ostavite komentar

Vasa email adresa nece biti objavljena. Obavezna polja su oznacena *