Princeza Ksenija, još jednom, mora u egzil
Otvoreno pismo Ministarstvu prosvjete, nauke i inovacija povodom ignorisanja Zahtjeva za dopunu licence baletskoj školi “Princeza Ksenija” koje odgovorni ljudi u Ministarstvu prosvjete sprovode već godinu dana
Od svih sekretara u Ministarstvu prosvjete najbliže poznajem sekretara Dragana.
Sekretar Dragan, kapetan Dragan, kum Dragan, stražar Dragan… na čijoj je straži?
Skroman i uljudan, takvog ga pamtim. Čitao je knjige i ušao u carstvo slova, dokumenata, koje daju vlast.
Ministarka Anđela (anđeli sa njom) u njemu vidi stabilnog vršioca državnih poslova na mjestu sekretara.
Kad ga uporedim sa plejadom sekretara ministarke Bratić, bio je i sekretar sa anđeoskim prezimenom i brojni drugi i sa harmonikom ili bez nje, lijepo mi dođe da zaboravim i ministra Vojinovića – ruskog đaka, koji je vidio Boljšoj, da ne pričam o zulumu Peđe Boškovića i Damira Šehovića. Slobodan Backović, uzrok svih naših patnji, svijetli je primjer u nastavku svojih čemernih tumačenja zakona o finansiranju.
Kada jedan zdravomisleći čovjek krene u prosvjetiteljski pohod, da ne kažem naum, nakon više decenija susreta sa sekretarima i vajnim ministrima, ostaje mu samo da stvar prepusti anđelima, ali onim pravim, koji se na svetoj liturgiji primaknu čovjeku poprilično blizu, pa osjeti dašak treptaja njihovih krila.
I samo u toj nebeskoj harmoniji, koja se izliva na sve prisutne, čovjek nalazi snagu da sve posmatra mirno i dostojanstveno.
Na koljenima smo šest godina i još toliko prije Vas.
Zatvorite poglavlje jednog obrazovnog procesa, nadahnutog imenom princeze Ksenije Petrović.
Ne treba nam dopuna licence, niti nam trebaju pedagozi, koje će da licenciraju Vaše “stručne komisije”.
Luča prosvjetiteljstva nastaviće da živi u jednom drugačije organizovanom obrazovnom procesu zajedno sa našim evropskim i svjetskim prijateljima.
Dobronamjerni čitaoče ovog teksta, nemam prostora da vam ispričam detalje naše čemerne priče. Sve što se školi dešavalo prevazilazili smo sa krajnje optimističkim stavom i velikim rezultatima, uvijek čvrsto vjerujući da će doći trenutak da naša stradanja pređu samo u jedno – lakši put u našim dnevnim školskim aktivnostima.
Bivša i sadašnja vlast uradila je sve da naš obrazovni program pređe u jednu drugačiju platformu. Ona će biti još ljepša i uzvišenija.
Autorka je direktorica baletske škole „Princeza Ksenija“