Talibanska vlada zabranila pametne telefone državnim službenicima
Prekršiocima će mobilni telefoni biti razbijeni, a suočiće se i sa kaznom u skladu sa zakonom, navodi se u naredbi vojnog suda
Talibanska vlada u Avganistanu naredila je zabranu korišćenja pametnih telefona za državne službenike širom zemlje, pokazuje naredba vojnog suda, u koju je Rojters imao uvid.
Aktivisti za ljudska prava su upozorili da bi taj potez mogao dodatno ograničiti pristup informacijama.
U naredbi suda se navodi da će upotreba pametnih telefona za „sve službenike vojnih i civilnih institucija, uključujući sudije“, biti zabranjena od 16. juna, prenio je Rojters.
Prekršiocima će mobilni telefoni biti razbijeni, a suočiće se i sa kaznom u skladu sa zakonom, navodi se u naredbi.
Državni službenici su rekli da je ograničenje već poremetilo službeni rad, dok je najmanje jedna pokrajinska vlast najavila neposrednu primjenu zabrane.
„Uticaj je bio toliko značajan da su mnogi administrativni procesi praktično zaustavljeni, jer se većina službenog posla ranije obavljala preko mobilnih telefona, Vocapa i elektronske pošte“, rekao je jedan državni službenik.
Guverner pokrajine Pandžšir saopštio je da će zabrana biti sprovedena u svim njenim kancelarijama.
Aktivisti za ljudska prava su kazali da su pametni telefoni i dalje jedno od rijetkih sredstava koja Avganistanci koriste za pristup obrazovanju, dokumentovanje zloupotreba, privatnu komunikaciju i dolazak do necenzurisanih informacija.
Oni su naveli da bi naredba mogla predstavljati još jedan korak u pooštravanju talibanske kontrole nad javnim životom od njihovog povratka na vlast u avgustu 2021.
Od tada su talibani uveli široka ograničenja ženama i djevojčicama, medijima i civilnom društvu. Djevojčicama je i dalje zabranjeno pohađanje srednjih škola i univerziteta, mnoge žene nemaju mogućnost zaposlenja, a aktivisti i novinari su prijavljivali zastrašivanje, pritvaranje i cenzuru.
“Danas pametni telefon više nije samo izvor zabave“, rekla je Sanam Kabiri, aktivistkinja za prava žena sa sjedištem u Australiji.
„Kada se njegova upotreba zabrani u državnim kancelarijama, to izaziva zabrinutost da cilj možda nije samo održavanje administrativnog reda, već i ograničavanje pristupa informacijama i komunikaciji.“