Američka novinarka oteta u Bagdadu
<!—->Vlada SAD prati njenu otmicu i sarađuje sa iračkim vlastima kako bi obezbijedila njeno oslobađanje, rekao je jedan američki zvaničnik, piše CNN.
Nije jasno ko je odgovoran za otmicu, ali izvori navode da je bila upozorena na prijetnje protiv nje, uključujući otmicu, od strane proiranske grupe Kataib Hezbolah.
Zamenik državnog sekretara SAD Dilan Džonson naveo je u objavi na mreži X da je “osoba povezana sa proiranskom milicijom Kataib Hezbolah, za koju se vjeruje da je umiješana u otmicu, privedena od strane iračkih vlasti”.
Kataib Hezbolah je milicija koju podržava Iran i koja je više puta napadala Amerikance. Kitlson je novinarka specijalizovana za Bliski istok i Avganistan, a njeni radovi objavljivani su u međunarodnim, američkim i italijanskim medijima.
Prema jednom izvoru upoznatom sa upozorenjem, američka vlada je nedavno upozorila Kitlson na plan Kataib Hezbolaha da je otme ili ubije. Upozorenje je stiglo dok je ona već izvještavala iz Iraka.
Drugi izvor navodi da su američki i irački zvaničnici pratili prijetnje jednog iranskog saveznika Kitlson, uključujući prijetnje otmicom ili ubistvom, i da su je u više navrata upozoravali da napusti zemlju posljednjih nedjelja.
„Stejt department je ranije ispunio svoju dužnost da ovu osobu upozori na prijetnje i nastavićemo da sarađujemo sa FBI-jem kako bismo obezbijedili njeno što brže oslobađanje“, rekao je Džonson u utorak, ne iznoseći dodatne detalje o prijetnjama.
Al-Monitor, medijska organizacija sa sjedištem u SAD, potvrdila je ranije u utorak otmicu Kitlson i pozvala na njeno „bezbjedno i hitno oslobađanje“.
Al-Monitor je naveo da je „duboko uznemiren“ zbog otmice Kitlson, koja radi kao saradnica tog medija.
„Pozivamo na njeno bezbjedno i hitno oslobađanje. Podržavamo njeno važno izvještavanje iz regiona i pozivamo na njen brz povratak kako bi nastavila svoj značajan rad“, dodaje se u saopštenju.
Iračko Ministarstvo unutrašnjih poslova ranije je saopštilo da je strana novinarka oteta u centralnom dijelu Bagdada u utorak uveče od strane nepoznatih osoba.
Iračke bezbjednosne snage privele su jednog osumnjičenog i zaplijenile jedno od vozila korišćenih u otmici, navodi se u saopštenju. Dodaje se da su snage bezbjednosti pokrenule operaciju kako bi pronašle odgovorne i obezbijedile njeno oslobađanje.
Ambasada SAD u Iraku više puta je upozorila američke građane da napuste zemlju od početka sukoba sa Iranom krajem februara, uz upozorenje da bi proiranske milicije mogle pokušati da otimaju Amerikance. „Ne putujte u Irak ni iz kog razloga. Ako ste tamo, odmah napustite zemlju“, navodi se u posljednjem saopštenju ambasade tokom vikenda.