Aprilija silna na “Katedrali”, Ogura napokon vozio za himnu Japana
Spektakularna trka "kraljevske klase" za Veliku nagradu Holandije, pripala je Japancu iz Trekhaus Aprilije, Ai Oguri
Spektakularna trka "kraljevske klase" za Veliku nagradu Holandije, pripala je Japancu iz Trekhaus Aprilije, Ai Oguri, koji je na Katedrali došao do prve pobjede u karijeru u Moto GP.
Drugo mjesto u 10. trci sezone Moto GP šampionata sa svega osam stotinki zaostatka zauzeo je Raul Fernandes, pa je Trekhaus prvi put bio na obje najveće stepenice pobjedničkog psotolja.
Posljednji stepenik i treće mjesto zauzeo je Horhe Martin na Apriliji a njegov kolega iz tioma Marko Beceki je izletio u drugom krugui i na medicinskim je pregledima
Ogura je postao prvi japanski pobjednik u najjačoj kalasi poslije više od dvije decenije – od Velike nagrade Japana 2004. godine, na kojoj se na najvišem stepeniku pobjedničkog postolja našao Makoto Tamada. Između tih pobjeda prošla su tačno 7.952 dana.
Japanac Ogura je prethodno upisao šest pobjeda u Moto2 kategoriji, u kojoj je osvojio titulu prije dve godine.
Trećim mjestom Martina, motocikli Aprilije su drugi put zauzeli cio podijum, nakon što je italijanskom proizvođaču to uspjelo u Muđelu.
Martin je nakon trećeg mjesta danas preuzeo vođstvo u generalnom plasmanu i ima sedam bodova prednosti u odnosu na Becekija.
Naredna trka Moto GP voziće se za Veliku nagradu Njemačke na "Sahsenringu“ od 10. do 12. jula.