UKIM nezakonito snimao i nakon upozorenja? Tužilaštvo formiralo predmet nakon prijave protiv privatne obrazovne ustanove
Tužilaštvo je predmet formiralo po prijavi advokatice Sanje Vučinić nakon što je AZLP utvrdio da UKIM nije postupio po ranijem nalogu da prekine video-nadzor i izbriše snimke
Iz UKIM-a nijesu odgovorili na pitanja “Informacije CG” o tome da li su postupili po naloženim mjerama, kako su snimci od 16. marta sačuvani i po kom osnovu su kamere zahvatale javne površine i prostore u kojima borave djeca
Podgoričko Osnovno državno tužilaštvo ispituje da li je privatna obrazovna ustanova “United Kids International Montenegro” (UKIM) nezakonito snimala djecu, roditelje, nastavnike i druge osobe.
Iz ODT-a su “Vijestima” kazali da su formirali predmet nakon što je protiv te privatne škole i direktorice podnesena krivična prijava “zbog osnovane sumnje da je izvršeno krivično djelo neovlašćeno fotografisanje”. Iz podgoričkog tužilaštva su naglasili da je “izviđaj u toku, te da zbog zaštite interesa postupka nisu u mogućnosti da saopšte više detalja”.
Predmet je formiran po krivičnoj prijavi advokatice Sanje Vučinić, nakon što je Agencija za zaštitu ličnih podataka i slobodan pristup informacijama (AZLP) utvrdila da UKIM nije postupio po ranijem nalogu da prekine obradu i izbriše snimke sa sistema video-nadzora iako je Agencija još u decembru prošle godine konstatovala nepravilnosti.
U nedavnom zapisniku AZLP-a, u koji su “Informacije CG” imale uvid, konstatovano je da je tokom vanrednog nadzora u UKIM-u utvrđeno da je u funkciji 69 kamera, da škola nije dobila saglasnost Agencije za zbirku ličnih podataka video-nadzora, niti je dostavila obavještenje o formiranoj evidenciji te zbirke.
Agencija je posebno ukazala da je UKIM, uprkos ranijem nalogu da prekine video-nadzor i izbriše prethodno prikupljene snimke, Upravi policije dostavio četiri snimka spoljnih kamera od 16. marta 2026. godine.
U zapisniku AZLP-a navodi se da je Agencija postupala po inicijativi advokatice Vučinić od 23. marta 2026. godine, da je 24. aprila sprovela vanredni nadzor u UKIM-u, a zapisnik sačinila 18. maja.
Agencija je konstatovala da je predmet nadzora utvrđivanje zakonitosti obrade ličnih podataka, odnosno instaliranja sistema video-nadzora od strane UKIM-a, “što je bio predmet ranijeg nadzora od strane ove Agencije”.
AZLP je ranijim zapisnikom od 5. decembra 2025. UKIM-u naložio da “prekine sa obradom i izbriše snimke sa sistema video-nadzora prikupljene u prethodnom periodu”, da dostavi obavještenje o formiranoj evidenciji zbirke video-nadzora, donese interno pravilo obrade i zaštite ličnih podataka, pribavi mišljenje reprezentativnog sindikata, odnosno predstavnika zaposlenih, i da na ulazu u objekat javno istakne obavještenje o video-nadzoru.
Za otklanjanje nepravilnosti UKIM-u je, prema zapisniku, ostavljen rok od 20 dana od dana prijema tog akta.
U novom zapisniku AZLP navodi da je UKIM u martu dostavio izjašnjenje povodom izuzimanja četiri video-snimka za potrebe Uprave policije. Iz tog izjašnjenja, prenesenog u zapisniku, proizilazi da su se 18. marta 2026. službenici Odjeljenja bezbjednosti Podgorica, Stanice kriminalističke policije za suzbijanje krvnih delikata i nasilja u porodici, obratili školi zbog snimaka spoljnih sigurnosnih kamera od 16. marta, u vremenu od 15.25 do 15.45 časova.
AZLP je konstatovala da je škola Upravi policije dostavila USB sa tražena četiri video-snimka.
Agencija je, međutim, u istom dokumentu utvrdila da UKIM “kao rukovalac zbirke ličnih podataka – video nadzor nije dobio saglasnost Agencije kao nadzornog organa”, niti je dostavio obavještenje o formiranoj evidenciji zbirke.
U zapisniku se navodi i da je tokom nadzora utvrđeno da je u funkciji 69 kamera. Agencija je posebno konstatovala da jedna kamera pravi video-zapis parkinga i “svojim perimetrom zahvata stambene objekte u neposrednoj blizini”, dok druga snima prostor za posluživanje hrane, odnosno trpezariju.
“S obzirom na nepravilnosti utvrđene zapisnikom o izvršenom nadzoru od 5.12.2025. godine… konstatuje se da subjekt nadzora nije postupio u skladu sa ukazanim nepravilnostima, odnosno nije prekinuo sa obradom i izbrisao snimke sa sistema video-nadzora koji su prikupljeni u prethodnom periodu”, piše u zapisniku AZLP-a.
Agencija je posebno ukazala da je nepostupanje po ranijem nalogu značajno imajući u vidu da je UKIM dostavio policiji snimke od 16. marta 2026. godine, iako je, prema mjeri AZLP-a, bio dužan da prekine video-nadzor do 5. januara 2026. godine.
Iz UKIM-a nisu odgovorili na pitanja “Informacije CG” poslata 17. juna, među kojima je i to da li su nakon ranijih nalaza Agencije postupili po svim naloženim mjerama, posebno u dijelu prekida obrade i brisanja ranije prikupljenih snimaka.
“Informacije CG” su pitale i kako su snimci od 16. marta 2026. godine ostali sačuvani i kasnije dostavljeni Upravi policije, ko je donio odluku da se oni dostave policiji i po kom osnovu su kamere zahvatale javne površine, parking, prilaze i prostore u kojima borave djeca.
Od AZLP-a su “Informacije CG” tražile odgovore na pitanja da li je Agencija, nakon ranijeg nadzora i ostavljenog roka za otklanjanje nepravilnosti, izvršila ponovni nadzor u UKIM-u, šta je utvrdila i da li je škola prekinula nezakonitu obradu, izbrisala ranije prikupljene snimke i uskladila sistem video-nadzora sa zakonom.
AZLP je pitan i o tome da li je utvrdio kako su snimci od 16. marta sačuvani i dostavljeni Upravi policije ako je prethodno bilo naloženo brisanje snimaka prikupljenih u nezakonitom ili neusklađenom sistemu video-nadzora, kao i da li se takvi snimci mogu dalje koristiti, dostavljati policiji ili upotrebljavati u drugim postupcima.
Iz Agencije su 23. juna odgovorili da povodom pitanja “Informacije CG” o predmetnom postupku koji je u toku, do okončanja postupka nisu u mogućnosti da dostave tražene informacije, pozivajući se na član 25 Zakona o zaštiti podataka o ličnosti.
Zbog svega toga je advokatica Vučinić podnijela ODT-u krivičnu prijavu protiv UKIM-a, izvršne direktorice Dijane Orlandić i odgovornih lica u toj ustanovi zbog sumnje da su u dužem vremenskom periodu neovlašćeno sačinjavali snimke velikog broja lica, među kojima djece, roditelja, nastavnika i drugih osoba, a zatim snimke dostavili policiji.
U inicijativi AZLP-u, Vučinić je tražila da se utvrdi da li je video-nadzor uveden u skladu sa zakonom, da li postoji pravni osnov za snimanje javnih površina kamerama sa škole, da li kamere snimaju javnu površinu u obimu koji nije nužan, ko pristupa snimcima i koliko dugo se oni čuvaju.
Tražila je i da se provjeri da li su snimci od 16. marta izuzeti po nalogu Uprave policije ili na inicijativu direktora škole, kao i kako su “snimci sa nadzornih kamera sa spornog događaja od 16.3.2026. oko 15.30h dospjeli do drugih fizičkih lica uključenih u sudski postupak”.
U krivičnoj prijavi ODT-u, Vučinić navodi da su u UKIM-u, “u periodu od decembra 2025. godine pa nadalje”, neovlašćeno postavili i instalirali video nadzor, čime su, kako tvrdi, sa 69 kamera snimali djecu, roditelje, nastavnike i druga lica.
U prijavi se navodi i da su snimak na kojem je, prema tvrdnjama Vučinić, “nezakonito sniman oštećeni M. V.”, 18. marta 2026. godine predali Odjeljenju bezbjednosti Podgorica, Stanici kriminalističke policije za suzbijanje krvnih delikata i nasilja u porodici.
Vučinić je “Vijestima” kazala da se AZLP-u obratila nakon što je kao branilac u postupku pred Sudom za prekršaje u Podgorici, utvrdila da je u tom predmetu “izuzet i pregledan video snimak pribavljen sa Obrazovnog centra UKIM”.
“Obratila sam se Agenciji za zaštitu ličnih podataka i slobodan pristup informacijama sa predlogom za pokretanje inspekcijskog nadzora kako bi se utvrdila zakonitost snimanja i sačinjavanja ovih snimaka”, kazala je Vučinić.
Ona je ocijenila da je “zabrinjavajuća činjenica” da je AZLP utvrdio da je ta obrazovna ustanova u dužem vremenskom periodu neovlašćeno snimala naročito osjetljive kategorije lica, maloljetnu djecu, roditelje, nastavnike, drugo osoblje zaposleno u toj ustanovi, kao i treća lica.
“S obzirom na to da je čak 69 nezakonito postavljenih kamera snimalo i javnu površinu, obližnje objekte za stanovanje, stambene jedinice, da nijedna od postavljenih kamera nema saglasnost i odobrenje Agencije, istaknutu tablu i drugo, zbog navedenog sam protiv ove ustanove i odgovornog lica u njoj podnijela krivičnu prijavu nadležnom tužilaštvu i očekujem brzu reakciju istog”, kazala je Vučinić.
Ona je dodala da je, osim postupanja škole, zabrinjava i praksa nadležnih tužilaštava i Uprave policije, za koje tvrdi da u krivičnim i prekršajnim postupcima izuzimaju snimke sa objekata, “ne provjeravajući prethodno vjerodostojnost i zakonitost takvih dokaza”.
Vučinić tvrdi da se na osnovu, kako je navela, nezakonitih dokaza pokreću postupci i terete građani, zbog čega očekuje da se ubuduće “provjeri svaki video-nadzor koji bude izuzet u bilo kojem krivičnom ili prekršajnom postupku, a prije pokretanja istog postupka”.